Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 28-09-2020
Bywa, że podczas wizyty pacjenta w gabinecie, zapada decyzja o zaordynowaniu leku, który nie jest dopuszczony w Polsce, ale w innych krajach może być stosowany zgodnie z prawem tamtejszego państwa. O czym trzeba pamiętać?
Przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowią, że lekarz, lekarz dentysta może przepisywać leki bądź środki żywieniowe specjalnego przeznaczenia, które są dopuszczone do obrotu w naszym kraju – ma czynić to na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Ponadto w ustawie tej istnieje przyzwolenie na stosowanie – ale w uzasadnionych przypadkach – leków, które są dopuszczone do obrotu w innych państwach, przy czym obowiązkowo trzeba fakt zastosowania takiego preparatu uzasadnić w dokumentacji medycznej.
Eksperci prawa wskazują, że o zastosowaniu u pacjenta leku, który nie został dopuszczony do obrotu w Polsce, należy również poinformować samego pacjenta.
W szczegółowym uzasadnieniu w dokumentacji medycznej powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa zastosowanego preparatu i nazwa kraju, w którym został on dopuszczony do obrotu, wskazanie przyczyn medycznych, dla których lek ów został wykorzystany, a także uargumentowanie, dlaczego uznaje się, że jest on lepszy niż leki, które są stosowane w Polsce. Należy również odnotować informację o tym, że pacjent został poinformowany o fakcie zastosowania określonego leku.