Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Co wiemy o stomatologach w Polsce? Najnowszy raport
  • 27-03-2017
 

 

 

 

Wyniki badania „Stomatologia 2016”, przeprowadzonego z inicjatywy doktor Agnieszki Ruchały-Tyszler, poprzedniej przewodniczącej Komisji Stomatologicznej NRL, we współpracy z Ośrodkiem Studiów, Analiz i Informacji NIL, dostarczają wielu interesujących informacji na temat tej dziedziny nauk medycznych w odniesieniu do polskich realiów. Oto, co wynika z raportu:

  • W naszym kraju prawo wykonywania zawodu ma ponad 36 tys. lekarzy dentystów. Tylu też działa na rynku usług medycznych. Każda praktyka ma około tysiąca podopiecznych.

  • Zawód dentysty jest sfeminizowany – 75% lekarzy dentystów to kobiety.

  • Średnia wieku wynosi 46 lat – to akurat dobra wiadomość, ponieważ wartość ta zdecydowanie odbiega od problemów demograficznych środowiska lekarskiego. Średni staż pracy stomatologa to niewiele ponad 20 lat, ale są też osoby, które funkcjonują na rynku ponad 55 lat.

  • Dentyści rozmieszczeni są w różnych regionach Polski w sposób bardzo nierównomierny: jest ich b. dużo w woj. mazowieckim i śląskim, natomiast już np. w woj. opolskim pracuje ich zaledwie 680. Najwyższe wskaźniki w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców są w woj. podlaskim i mazowieckim. Podobnie nierównomierny jest dostęp do świadczeń stomatologicznych. Bardzo zróżnicowane jest zainteresowanie współpracą z NFZ.

  • Tylko 11 proc. lekarzy dentystów prowadzi praktykę na terenach wiejskich. Najwięcej stomatologów pracuje w aglomeracjach. Przeciętnie dentyści pracują ok. 40 godz. tygodniowo.

  • Ponad 40 proc. lekarzy dentystów posiada specjalizację w rozumieniu Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli pierwszy lub drugi stopień specjalizacji (najwięcej w woj. podlaskim i mazowieckim, najmniej w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim).

  • Powszechne jest korzystanie z wiedzy dostępnej w internecie. Stomatolodzy preferują jednak te formy doskonalenia zawodowego, które wiążą się z bezpośrednim kontaktem, jak konferencje i sympozja czy szkolenia praktyczne.

  • Ok. 3 tys. zł – tyle przeciętnie rocznie wydaje lekarz dentysta na własne doskonalenie zawodowe. Niektórzy wydają na ten cel więcej, bo i 5 tys. zł. Ponad 50% stomatologów zainteresowanych jest odpłatną formą kształcenia.

  • Jeden unit – to najczęstszy model wyposażenia indywidualnej praktyki. Tak wyposażonych jest ok. 70% placówek.

  • Co trzeci dentysta pracuje zgodnie z zasadami ergonomii.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS