Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 02-04-2015
Dobrze wychowana dama bierze do ust niewielkie kawałki, przeżuwa jedzenie dokładnie i je niespiesznie – tak uczono całe pokolenia panien. Gdyby nie świadomość, że zasady dobrego wychowania nie podlegają biologicznym prawom dziedziczności, po odkryciu, jakiego dokonali koreańscy naukowcy, można by sądzić, że jest inaczej. Okazało się bowiem, że kobiety współczesne jedzą i żują inaczej niż mężczyźni: analogicznie do zasad savoir-vivre'u wpajanych naszym prababkom.
Badaniu poddano 24 kobiety i 24 mężczyzn. Zadaniem każdego uczestnika było przeżuć porcję 152 gramów gotowanego ryżu. Parametry procesu gryzienia i żucia były monitorowane dzięki zainstalowaniu elektrod na skórze pokrywającej mięśnie biorące udział w procesie rozdrabniania pokarmu. Koreańczycy odkryli, że mężczyźni biorą do ust większe kęsy i jedzą szybciej, natomiast panie przeżuwają mniejsze porcje, a ich zęby rozdrabniają pożywienie z większą precyzją – i przez to jedzą dłużej.
Dzięki dokładniejszemu przeżuwaniu pokarmu kobiety nieświadomie stawiają na profilaktykę chorób układu pokarmowego – dietetycy i gastroenterolodzy są zgodni co do tego, że dokładne przeżuwanie jedzenia służy zdrowiu żołądka i jelit.
Źródło: „Physiology and Behavior Journal”