Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-04-2014
Działalność gospodarcza prowadzona w postaci spółki partnerskiej to forma prowadzenia biznesu, z której mają prawo korzystać przedstawiciele wolnych zawodów. „Spółka partnerska należy do kategorii spółek osobowych. Za wszelkie jej zobowiązania zarówno publiczne, jak i prywatnoprawne, odpowiedzialność ponosi ona sama całym swoim majątkiem. Obok niej odpowiadają również jej wspólnicy. Zasady odpowiedzialności wspólników kształtują się odmiennie, w zależności od tego, czego dotyczy dług podmiotu” - przypomina „Rzeczpospolita” (wydanie z dn. 26.03.2014 r.).
Odpowiedzialność solidarna rodzi się po podpisaniu umowy spółki partnerskiej, przy czym nie dotyczy ona długów partnera, które powstały przed rejestracją spółki. W praktyce solidarność dłużników polega na tym, że wierzyciel ma prawo żądać całości albo części świadczenia od:
-
wszystkich dłużników łącznie
-
od kilku z nich lub od każdego z osobna.
Jeśli którykolwiek z dłużników zaspokoi w całości żądania wierzyciela, pozostali zostają z tego zwolnieni. Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy dłużnicy solidarnie pozostają zobowiązani do spłaty należności aż do zupełnego zaspokojenia roszczeń wierzyciela.
W spółce partnerskiej odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu ponoszą partnerzy, których działanie lub zaniechanie doprowadziło do powstania roszczeń ze strony osób trzecich z tytułu tzw. błędów w sztuce. „Rzeczpospolita” przypomina, że jest to nadal odpowiedzialność posiłkowa, a więc powstaje dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku podmiotu nie przyniesie rezultatów.
Aby uniknąć niejasności z tytułu przynależnych partnerom w spółce obowiązków, już w umowie spółki, względnie w kontraktach między podmiotem a partnerami albo w uchwale uczestników należy dokonać szczegółowego rozdziału tych obowiązków.
Źródło: „Rzeczpospolita”