Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Postępowanie przed komisją etyki lekarskiej
  • 12-03-2013
 

 

 

 

„Gabinet Prywatny” w wydaniu z dn. 15.02.2013 r. zamieścił obszerne opracowanie na temat regulacji związanych z postępowaniami w sprawie odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Stomatolodzy i lekarze nie zawsze znają dobrze obowiązujące przepisy, nie zawsze też dobrze orientują się w dość skomplikowanym systemie odesłań. Z tego powodu nie do końca wiedzą, do czego mają prawo i jak rzecz ma się z obowiązkami stron zaangażowanych w toczące się postępowanie – znajomość praw i obowiązków pozwala zaś lekarzowi lub dentyście aktywnie uczestniczyć w sprawie.

Kodeks Etyki Lekarskiej (KEL) jest uchwałą Nadzwyczajnego II Krajowego Zjazdu Lekarzy z dnia 14 grudnia 1991 r. w sprawie Kodeksu Etyki Lekarskiej, z późniejszymi zmianami. Dokument ten:

  • ustanawia etyczne zasady postępowania lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce;

  • określa priorytety, jakimi winni się oni kierować w pracy zawodowej;

  • wskazuje zasady, które powinni brać pod uwagę w relacjach i kontaktach z pacjentami, innymi lekarzami i resztą społeczeństwa.

Z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wynika, że KEL nie jest źródłem prawa, jednak jego postanowienia nie mogą być pomijane podczas procesów stosowania prawa.

 

Z ustawy o izbach lekarskich wynika, że:

  • ich członkowie podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza, a postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy toczy się niezależnie od dotyczącego tego samego czynu postępowania karnego lub postępowania dyscyplinarnego i może być zawieszone do czasu zakończenia tych dwóch ostatnich – o ile ich wynik może mieć wpływ na orzeczenie wydane w postępowaniu związanym z etyką lekarską;

  • za obwinionego uważa się lekarza, wobec którego w toku postępowania wyjaśniającego rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub przeciwko któremu skierował do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie;

  • lekarzowi, któremu przedstawiono zarzuty w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, należy udzielić informacji o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do odmowy składania wyjaśnień;

  • obwiniony lekarz lub dentysta mają prawo do obrony przed postawionymi zarzutami oraz prawo do ustanowienia dwóch obrońców.

Źródło: „Gabinet Prywatny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS