Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 29-09-2008
Doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z Carolina's Medical Center z Charlotte oraz z bostońskiego The Forsyth Institute potwierdziło zasadność stosowania antybiotyków u niektórych pacjentów w leczeniu stomatologicznym. Antybiotyki, przeważnie amoksycylinę, podaje się po ekstrakcji lub innych zabiegach przeprowadzanych w obrębie jamy ustnej. Leki mają za zadanie uniemożliwić wystąpienie bakteryjnego zapalenia wsierdzia, spowodowanego przez mikroorganizmy, które przedostały się z jamy ustnej do krwiobiegu. Pod pojęciem „zabieg” może ukrywać się nie tylko ekstrakcja, ale i codzienne mycie zębów. Usunięcie zęba w połączeniu z mikrouszkodzeniami uwrażliwionej ekstrakcją tkanki, do których może dochodzić w czasie szczotkowania, niosą ryzyko wystąpienia bakteriemii.
Naukowcy poddali badaniu 290 ochotników, których ulokowano w jednej z trzech grup:
-
w pierwszej uczestnicy tylko myli zęby;
-
w drugiej byli pacjenci po ekstrakcji, którzy myli zęby i otrzymywali placebo;
-
do trzeciej przydzielono osoby po ekstrakcji, myjące zęby i otrzymujące antybiotyk.
Przed zabiegiem, podczas ekstrakcji lub w czasie mycia zębów oraz po zakończeniu badania każdemu uczestnikowi wykonano posiew krwi na obecność bakterii. W sumie wyodrębniono 98 szczepów bakteryjnych. Wyniki jednoznacznie wskazały, że pacjenci, którzy otrzymywali antybiotyk, byli w mniejszym stopniu narażeni na wystąpienie zakażenia bakteryjnego. W grupie przyjmującej lek stwierdzono obecność tylko 33% wyizolowanych szczepów; natomiast 60% szczepów stwierdzono u osób poddanych ekstrakcji, przyjmujących placebo. Grupa kontrolna, w której nie wykonano ekstrakcji, miała we krwi jedynie 23% wszystkich wyizolowanych szczepów bakteryjnych.
Badania wskazały, iż u pacjentów może pojawić się przejściowa bakteriemia związana z myciem zębów i łączona z wcześniejszym zabiegiem stomatologicznym. Dlatego aplikowanie antybiotyków po zabiegach stomatologicznych w uzasadnionych przypadkach jest ze wszech miar zasadne.
Źródło: „Służba Zdrowia”