Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-10-2008
Jedną z chorób cywilizacyjnych jest próchnica. Jej etiopatogeneza jest niezwykle złożona. Pojawienie się próchnicy i jej przebieg uzależnione jest od szeregu czynników:
-
kreowanych przez jednostkę – np. styl życia, wrodzone predyspozycje, staranność i systematyczność higieny jamy ustnej, przestrzeganie założeń profilaktyki stomatologicznej;
-
makrosystemowych – społeczno–ekonomicznych, politycznych, kulturowych, organizacyjnych.
Wypadkowa tych czynników tworzy właściwy obraz choroby – w odniesieniu do jednostki albo do populacji. W przypadku jednostki stan zdrowia zębów zależy od obu rodzajów czynników: indywidualnych oraz systemowych. Działalność stomatologów ma, wg wyników badań, stosunkowo niewielki wpływ na zachowanie zdrowia zębów; szacuje sie, że tylko 15% zdrowia uzębienia zależy od interwencji medycznej. Sami dentyści tylko w niewielkim stopniu mogą wpłynąć na poprawę zdrowia aparatu żującego, jeśli będzie brakować zainteresowania ze strony pacjentów oraz poprawy warunków systemowych. Bo to od poprawy tych ostatnich zależy zmiana świadomości jednostki, a w efekcie polepszenie zdrowia jej uzębienia.
Źródło: „Gazeta Lekarska”