Dziecko
Ankieta
- 18-01-2010
Najlepsza profilaktyka? Dbać o siebie i wyprzedzać chorobę. Dlatego kontrolna wizyta u dentysty powinna wejść w nawyk każdemu już od czasów dzieciństwa. Kompleksowe badanie stomatologiczne jest o tyle ważne, że w jamie ustnej właśnie ujawniają się bardzo często symptomy wielu groźnych schorzeń – bywa że na długo przedtem nim choroba da o sobie znać w innych organach ciała. Między innymi z tego powodu stomatolog podczas badania kontrolnego nie ogranicza się jedynie do przeglądu stanu uzębienia.
Badanie stomatologiczne składa się z kilku części, podczas których lekarz – zanim zbada i oceni – zada szereg pytań i porozmawia z pacjentem o dotykających go chorobach, przyjmowanych lekach, zmianach, jakie zaszły w zdrowiu badanego od czasu ostatniej wizyty. Następnie przejdzie do badania przedmiotowego – najpierw zewnątrzustnego, a dopiero potem wewnątrzustnego-, w czasie którego dotykiem, opukiwaniem i uciskaniem:
-
oceni wygląd głowy, szyi oraz węzłów podżuchwowych, podbródkowych i szyjnych;
-
sprawdzi stan stawów skroniowo – żuchwowych;
-
oceni wygląd śluzówki wyściełającej wnętrze jamy ustnej, dziąsła, język, gardło i dno jamy ustnej;
-
na koniec sprawdzi stan uzębienia i oszacuje stopień uszkodzeń w zębach.
Ważne jest, by odpowiadać na pytania zadawane przez dentystę – specjalista pyta o kolejne pobyty w szpitalu nie po to, by zaspokoić ciekawość własną, ale aby odnieść się zawodowo do uzyskanych informacji o zdrowiu ogólnym pacjenta i wywnioskować o korelacjach między zdrowiem zębów a reszty ustroju.
Źródło: „Żyjmy dłużej”