Dziecko
Ankieta
- 08-11-2024
Wrodzona wada serca może dotyczyć nieprawidłowości strukturalnych głównej pompy naszego ciała lub dużych naczyń wewnątrz klatki piersiowej. Wada ta nie pozostaje obojętna dla zdrowia ogólnego oraz zdrowia jamy ustnej. W zależności od stopnia ciężkości tej nieprawidłowości tkanki mogą być mniej bądź bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników wynikających z niewłaściwej pracy serca.
Z literatury naukowej wynika, że dzieci z wrodzoną wodą serca mają więcej zmian spowodowanych przez próchnicę, więcej płytki nazębnej i częściej występują u nich zapalenia dziąseł, a ich ogólny stan zdrowia jamy ustnej jest gorszy niż u dzieci zdrowych. Notuje się też u nich wyższy odsetek defektów szkliwa w porównaniu do populacji dzieci bez wady serca.
Warto pamiętać, że z uwagi na istnienie korelacji między zdrowiem jamy ustnej, zdrowiem zębów a zdrowiem układu sercowo-naczyniowego, profilaktyka stomatologiczna służąca zachowaniu zdrowych zębów ma również znaczenie dla funkcjonowania między innymi układu sercowo-naczyniowego. Mikroorganizmy próchnicotwórcze lub powodujące choroby dziąseł mogą bowiem przedostawać się do krwiobiegu przez zniszczone tkanki zęba i podporowe dla zęba i doprowadzać do powstania stanów zapalnych w różnych częściach organizmu – także w naczyniach krwionośnych i w sercu.