Dziecko
Ankieta
Białaczki są jednymi z najczęstszych chorób dzieci. Diagnozowaniem i leczeniem tych nowotworów zajmują się specjaliści hematolodzy. Ponieważ jednak białaczki dają charakterystyczne objawy w jamie ustnej, może się zdarzyć, że to właśnie dentysta jako pierwszy z lekarzy zwróci uwagę na niepokojące zmiany i skieruje dziecko na dalsze badania bądź konsultacje. Dziecko u stomatologa przebywa także dość często w trakcie samego leczenia onkologicznego. Terapia białaczek wymaga bowiem stałego monitorowania zdrowia jamy ustnej z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań w tym obszarze ciała po zastosowaniu leków doustnych, dożylnych bądź napromieniania.
Kiedy do dentysty trafia dziecko, którego rodzice nie są świadomi, że w organizmie ich pociechy rozwija się nowotwór typu białaczka, stomatolog podczas wizyty kontrolnej może nabrać podejrzeń co do istnienia choroby, kiedy w wywiadzie i w trakcie oględzin dziecka pojawią się takie sygnały, jak: gorączka, ból gardła, krwawienie z dziąseł i przerost tych tkanek, powiększenie węzłów chłonnych.
Zmiany, jakie może powodować w jamie ustnej białaczka, kwalifikuje się do pierwotnych bądź wtórnych. Do pierwotnych należą wspomniane wyżej symptomy, a także bóle zębów bądź kości, których przyczyny nie wykrywa się badaniem RTG. Z kolei do zmian wtórnych należą zakażenia w jamie ustnej o różnym pochodzeniu – wirusowym, bakteryjnym bądź grzybiczym.