Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Zmiany w jamie ustnej dziecka podczas przebiegu ospy wietrznej
 

 

 

 

 

Ospa wietrzna wywołana jest przez wirusa należącego do tej samej grupy, co wirus opryszczki zwykłej. Występuje u dzieci najczęściej między 2. a 6. rokiem życia. Zmiany w jamie ustnej w większości przypadków wyprzedzają zmiany skórne. Pojawiają się charakterystyczne pęcherze śródbłonkowe, które mogą umiejscawiać się w każdej części jamy ustnej – w niektórych przypadkach tylko na dziąsłach. Często lokalizują się na łukach podniebiennych, języku lub podniebieniu twardym.

Na ogół są to pojedyncze, luźno rozmieszczone wykwity. Osiągają duże rozmiary, ale nie obejmują symetrycznie całej jamy ustnej. Po pęknięciu pozostawiają nadżerki o nieco uniesionych brzegach z ramką zapalną.

Zdarzają się przypadki, kiedy zmiany nie wykazują żadnej bolesności – w tym wypadku ich wykrycie możliwe jest przypadkiem, podczas badania jamy ustnej.

 

W przypadku wirusa ospy może dojść do zakażenia wtórnego; wtedy mamy do czynienia z półpaścem. Zmiany w obrębie jamy ustnej występują wtedy w postaci zaczerwienionych pęcherzyków, które są często bolesne. W ciągu kilku godzin pękają i pozostawiają po sobie nadżerki pokryte żółtawo-szarym nalotem z ramką zapalną na pograniczu. Jednak goją się stosunkowo szybko, nie pozostawiając blizn.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS