Dziecko
Ankieta
Zanim ortodonta podejmie leczenie wady zgryzu, może zlecić szereg badań, w tym – obrazowanie radiologiczne. Dzięki tym badaniom można uzyskać cenne informacje na temat zębów i ich zawiązków oraz korzeni, istnienia zaburzeń rozwojowych, obecności zębów zatrzymanych czy nadliczbowych, wieku zębowego i kostnego, stanu przyzębia, symetryczności budowy czaszki i wielu innych parametrów. Każda z tych informacji jest dla ortodonty wskazówką do podjęcia właściwego leczenia.
Zdjęcia radiologiczne wykonywane mogą być przed rozpoczęciem terapii, w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu. Co ciekawe, nie zawsze diagnostyka rtg polega na prześwietlaniu czaszki i obszaru układu stomatognatycznego.
Oto, jakie obrazowanie rtg może zlecić lekarz ortodonta:
-
Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe – wyjątkowo przydatne do wykrycia zmian próchnicowych, oszacowania ilości oraz stanu wypełnień stomatologicznych, a także do oceny kondycji przyzębia. Najczęściej wykonywanymi obrazami tego typu są zdjęcia wewnątrzustne, dzięki którym można dokonać wizualizacji pojedynczych zębów i tkanek okołowierzchołkowych oraz ustalić wygląd i stan zęba zatrzymanego. Nieco rzadziej zlecane są odległościowe zdjęcia boczne twarzowej części czaszki (tzw. boczne zdjęcia telerentgenograficzne), dzięki którym uzyskuje się dane na temat struktury kostnej oraz na temat tkanek miękkich widocznych w twarzy z profilu. W niektórych przypadkach stwierdzonej asymetrii twarzy lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia cefalometrycznego.
-
Zdjęcia stawu skroniowo-żuchwowego – to szereg obrazowań począwszy od zdjęć czynnościowych po zdjęcia tomograficzne, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Zdjęcia tego typu wykonuje się w zwarciu oraz w rozwarciu szczęk. Dostarczają danych na temat wielkości szpary stawowej, kształtu i ułożenia głowy kości żuchwy, dołków i guzków stawowych oraz służą do analizy porównawczej wyglądu i działania obu stawów.
-
Zdjęcia zgryzowe – wykonywane są przy zabiegu rozsunięcia szwu podniebiennego oraz po jego zakończeniu, w przypadku wizualizacji rozszczepów, określania środka żuchwy oraz jej symetryczności.
-
Zdjęcia pantomograficzne – do uzyskiwania jak najpełniejszego obrazu całego uzębienia i oceny postępów w leczeniu ortodontycznym.
-
Zdjęcia dłoni i nadgarstka – dostarczają danych o wieku kostnym, a tym samym wspomagają wybór optymalnego czasu na podjęcie leczenia ortodontycznego lub najwłaściwszej pory na przeprowadzenie zabiegów chirurgiczno-ortodontycznych.
Źródło: Opracowanie własne