Dziecko
Ankieta
Mięsak proążkowanokomórkowy to nowotwór o wysokim stopniu złośliwości z tendencją do tworzenia przerzutów drogą naczyń krwionośnych i chłonnych. Przyjmuje się, że ponad połowa wszystkich nowotworów złośliwych u dzieci to właśnie mięsak prążkowanokomórkowy.
Nowotwór może zajmować różne obszary głowy i szyi i szybko rozprzestrzeniać się na regionalne węzły chłonne. Występuje w postaci bezbolesnych guzów lub szybko powiększającego się pogrubienia powłok.
Guzy zlokalizowane są w okolicy zatok szczękowych, jamy ustno-gardłowej, okolicy podskroniowej i przyusznej. Może im towarzyszyć wysięk krwisty lub krwisto-ropny, wydostający się z nosa i ucha. Oprócz tego pojawiają się: trudność z oddychaniem i połykaniem, szczękościsk, porażenie nerwów czaszkowych, a także wyrastanie masy nowotworowej z uszu czy nosa. Guz rośnie naciekająco, a przerzuty najczęściej lokalizują się w płucach i kościach.
Leczenie zależne jest od stadium zaawansowania nowotworu. W przypadku I i II stopnia chirurgia ma pierwszoplanowe znaczenie. Następnie wprowadza się chemio- bądź radioterapię. W przypadku III stopnia chemioterapia jest metodą, od której rozpoczyna się leczenie. Prowadzi do zmniejszania się powierzchni guza, a w efekcie – mniejszej inwazyjności zabiegu chirurgicznego.