Dziecko
Ankieta
Dzieci również chorują na cukrzycę. Jednym ze skutków choroby może być rozwój nawracających lub przewlekłych stanów zapalnych tkanek przyzębia i śluzówki jamy ustnej. Ze względu na cukrzycę, gojenie się ran i wyciszanie istniejących stanów zapalnych jest utrudnione. Obserwuje się również zwiększoną podatność na zakażenie.
Jeśli cukrzyca jest niekontrolowana lub dochodzi do zaniedbań w higienie jamy ustnej, często obserwuje się przyspieszenie rozwoju negatywnych zmian powodowanych przez przyczynę pierwotną, czyli cukrzycę. Udokumentowano, że patologiczne zmiany w tkankach przyzębia spowodowane nieusuwaną płytką nazębną pojawiają się szybciej u dzieci–diabetyków niżeli u tych zdrowych. Szybciej też u tych pierwszych może pojawić się krwawienie z dziąseł. Charakterystyczne jest, że choroby przyzębia u dzieci zmagających się z cukrzycą przebiegają ostrzej i są wyraźniejsze niż u dzieci zdrowych.
U dzieci starszych z niekontrolowaną cukrzycą zapalenie przyzębia może mieć burzliwy przebieg, włącznie z szybkim tworzeniem się głębokich patologicznych kieszonek dziąsłowych, pojawianiem się ropni okołozębowych a nawet zaburzeniami w pracy ślinianek i związanym z tym częstszym pojawianiem się zakażeń śluzówki jamy ustnej.
Niekontrolowana cukrzyca u młodzieży może prowadzić dodatkowo do niekorzystnych zmian w tkance kostnej przyzębia.
Cukrzyca u dzieci jest więc nie tylko ciężką ogólnoustrojową chorobą, ale również przyczynkiem do rozwoju patologii w jamie ustnej. Z tego powodu dzieckiem-cukrzykiem powinien opiekować się pediatra, diabetolog oraz dentysta.
Źródło: Opracowanie własne