Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...Techniki i technologie

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Dobre rady przy wykonywaniu protez
  • 27-11-2008
 

 

By protezy zębowe były trwałe, a ich konstrukcje stabilne, trzeba zwrócić uwagę na kilka faktów.

  1. Dopasowanie rozszerzalności ceramiki do rozszerzalności stopu – jest konieczne, by zaszło chemiczne i mechaniczne połączenie porcelany z metalem. Niedopasowanie może skutkować m.in. odstawaniem ceramiki od warstwy stopu. Rozszerzalność określona jest współczynnikiem WAK, którego wartości widnieją zazwyczaj na opakowaniach handlowych ceramiki oraz stopów.

  2. W procesie modelowania:

  • eliminować ostre krawędzie i kanty – przyczyniają się do pękania porcelany w czasie napalania;

  • przestrzegać zasady, by porcelana po napaleniu miała jednakową grubość – odstępstwa skutkują bardzo często pęknięciami ceramiki z powodu powstawania niekorzystnych naprężeń w materiale; tego typu uszkodzenia pojawiają się dość często dopiero podczas użytkowania protezy;

  • pilnować grubości ceramicznej warstwy wolnej od stopu – maksymalna grubość jest określana przez producenta dla konkretnego rodzaju ceramiki.

  1. Niepokrywanie ceramiką całych powierzchni metalowych – konieczne jest pozostawienie miejsca bez porcelany, ponieważ sprzyja to lepszej wymianie ciepła poprzez metal, która zachodzi zaraz po napaleniu. Pokrycie całego metalu ceramiką wymusza niekorzystne studzenie pracy po napaleniu: ciepło zamiast do powietrza, oddawane jest najpierw porcelanie, a dopiero potem atmosferze. To z kolei prowadzi do powstania naprężeń, których skutkami mogą być pęknięcia lub odpryski ceramiki w używanych już protezach. Pozostawienie fragmentu metalowego niepokrytego porcelaną umożliwia później założenie i ściągnięcie protezy z filaru zęba.

  2. Oksydacja – pomimo zapewnień producentów stopów, iż są one tak przygotowane, że oksydacja jest niepotrzebna, warto przeprowadzić ten proces; i ściśle przestrzegać zaleceń producenta metalu, ponieważ na powierzchni nowoczesnych stopów mogą pojawiać się tlenki, których nie należy usuwać, gdyż stanowić będą warstwę spójną między metalem a ceramiką. Jeśli producent zaleca ich usunięcie, trzeba je spiaskować.

  3. Piaskowanie – koniecznie przestrzegać zaleceń producenta porcelany, który podaje jakimi wielkościami ziaren oraz pod jakim ciśnieniem można usuwać tlenki z powierzchni oksydowanej. Piasek może być użyty w oczyszczaniu tylko raz – z użyciem piaskarki piórkowej.

  4. Oczyszczanie – po piaskowaniu nie wolno dotykać pracy rękami, a konstrukcję trzeba oczyścić z drobin olejów, które wyprysnęły podczas pracy piaskarki. Odtłuszczanie przeprowadza się w octanie etylu – najefektywniej we wstrząsarce mechanicznej.


 

Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS