Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...Techniki i technologie

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Korozja a stopy protetyczne i zdrowie użytkownika
  • 17-11-2008
 

 

Pomimo rozwoju technologii, metale i ich stopy wciąż są używane w protetyce dentystycznej. Stosowanie stopów w uzupełnieniu protetycznym niesie ryzyko:

  1. Dla użytkownika protezy:

  • Organizm ludzki działa dzięki zmianom potencjału elektrycznego i zachowaniu dynamicznej równowagi chemicznej, a płyny ustrojowe mają właściwości elektrolitów. Są to warunki sprzyjające pojawianiu się korozji elementów metalowych, a co za tym idzie – zaburzania istniejącej harmonii jonowej w płynach i uwalniania do ustroju cząstek metali, które tworzą protezę. Udowodniono, że nawet kilkunastogodzinny kontakt śliny z metalem może źle wpływać na zdrowie użytkownika i przyczyniać się do powstania ogólnoustrojowych chorób, bóli, dyskomfortu lub znacznego pogorszenia samopoczucia.

  • Powstanie niesprzyjających warunków zdrowotnych, kiedy użytkownik protezy wykonanej ze stopów metalowych ma w organizmie zaimplantowane inne elementy z metalu (np. protezy biodrowe). Płyny ogólnoustrojowe są elektrolitami i łączą ze sobą poszczególne struktury ludzkiego ciała w nierozerwalną całość – z tego powodu istnieje ryzyko wystąpienia korozji stopów budujących implant.

  1. Dla samej protezy – wprawdzie podczas wytwarzania nadaje się jej strukturę austenityczną, odporną na korozję, ale ciągły kontakt ze śliną, która jest stale odnawiającym się elektrolitem (dobowa produkcja śliny wynosi ok. 1000 – 1500 ml) powoduje powstanie korozji powierzchniowej protezy. Wiąże się to z naruszeniem ochronnej powierzchni i sprzyja odkładaniu płytki bakteryjnej, co negatywnie wpływa na zachowanie zdrowia wnętrza jamy ustnej. Wżery korozyjne niszczą też estetykę uzupełnienia i powodują osłabienie łączenia z warstwą licującą.


 

Wobec powyższych zagrożeń stosowanie stopów metalowych w protezowaniu powinno być przemyślane i dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta, z położeniem nacisku na właściwe zaprojektowanie używanych materiałów, poznanie specyfiki organizmu przyszłego użytkownika oraz ocenę pola protetycznego. Protetyk opracowujący stop do uzupełnienia powinien pamiętać o starej, ale prawdziwej zasadzie: by unikać stosowania kilku tworzyw metalicznych naraz, a przy komponowaniu materiału brać pod uwagę ewentualne implanty, które przyszły użytkownik protezy ma wszczepione w ciało.


Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS