Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 05-12-2008
Współczesna protetyka oferuje niezłe zaplecze techniczne dla wykonania wysokojakościowych prac. Stosowanie tworzyw termoplastycznych wiąże się z używaniem wtryskarek. Wtryskarki mogą być:
-
Ręczne – w których całość procesu wtryskiwania wykonywana jest manualnie, a efekt pracy zależy od siły i sprawności osoby obsługującej urządzenie. System składa się z piecyka z prostą regulacją temperatury oraz prasy manualnej. Tuleję ustawia się na puszcze zaraz po osiągnięciu przez piecyk właściwej temperatury. Całość układa się pod prasę. Technik dentystyczny kręci śrubą prasy i w w ten sposób wyciska tworzywo. Zalety systemu manualnego: niska awaryjność z powodu nieskomplikowanej konstrukcji urządzenia. Wady: mała szybkość wtrysku, uzależnienie jej od kondycji operatora, wysoka cena, nie skorelowana z prostotą systemu.
-
Automatyczne – tuleja z nabojem umieszczona jest w zintegrowanym z obudową piecu. Sam wtrysk zachodzi na skutek pracy pneumatycznego siłownika. Zalety: większa pewność i precyzja pracy technika, eliminacja ludzkich błędów podczas wtryskiwania tworzywa, skrócenie czasu pracy technika, możliwość powtarzalności procesu.
We wtryskarkach automatycznych stosuje się różne konstrukcje, stąd urządzenia mogą należeć do typu leżącego, wiszącego lub stojącego. Siłownik może być umieszczony na górze, na dole lub poziomo. Możliwość jednoczesnego wtryskiwania i wygrzewania następnego naboju to jedna z ciekawszych cech niektórych typów wtryskarek, zacznie skracająca czas pracy technika.
Zakup wtryskarki wiąże się zazwyczaj z koniecznością używania konkretnego rodzaju nabojów z tworzywem – konstrukcje wtryskarek są bowiem tworzone tak, by optymalnie związać ich użytkowników z danym producentem nabojów. Istnieją na szczęście wtryskarki, w których można stosować najrozmaitsze rodzaje materiałów termoplastycznych – to duże udogodnienie dla techników oraz możliwość swobodnego wyboru tworzywa, co jest szczególnie istotne w przypadku materiałów nowych.
Nowoczesne materiały i automatyczne wtryskarki to baza, umożliwiająca wykonanie naprawdę dobrych protez.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”