Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentWiadomości

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Zasady odbywania służby zastępczej
  • 29-10-2007
 
Po pozytywnym rozpoznaniu wniosku Marszałek województwa wydaje poborowemu kartę skierowania do odbycia służby zastępczej i kieruje go do odbycia służby zastępczej w miarę możliwości do podmiotu mającego siedzibę w pobliżu jego miejsca pobytu stałego albo czasowego trwającego ponad 2 miesiące. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2007 r. (Dz. U. Nr 159 poz. 1125) ustala wzór karty skierowania do odbycia służby zastępczej (wzór karty znajduje się w załączniku pod artykułem).


O niemożności stawienia się do odbycia służby zastępczej poborowy zawiadamia podmiot w którym będzie odbywał służbę w terminie 3 dni od dnia określonego w karcie skierowania.


Marszałek Województwa może zawiesić odbywanie służby we wskazanych w ustawie przypadkach, ale dniem zwolnienia poborowego z odbywania służby zastępczej jest dzień z którym upływa okres jej trwania. Poborowego zwalnia się ze służby zastępczej przed jej odbyciem w razie uznania go przez wojskową komisję lekarską za trwale albo czasowo niezdolnego do służby wojskowej, konieczności sprawowania przez niego bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.


Poborowi, którzy zostali skierowani do odbycia służby zastępczej otrzymują pewne szczególne uprawnienia w związku z pozostawaniem w stosunku pracy. W okresie między dniem doręczenia poborowemu karty skierowania a dniem zakończenia odbywania służby zastępczej stosunek pracy z nim nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany. Na wniosek poborowego, któremu doręczono kartę skierowania, pracodawca jest obowiązany udzielić mu zwolnienia od pracy na okres do 2 dni bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Pracodawca, u którego był zatrudniony poborowy w dniu skierowania do odbycia służby zastępczej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w terminie 30 dni od dnia zwolnienia ze służby poborowy zgłosił się do tego pracodawcy w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło ono z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.


Źródło: Opracowanie własne

1 | 2
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS