Student
Ankieta
- 21-01-2010
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się w sprawie wieku, który ogranicza pracę zawodową lekarza. Trybunał uznał, że można określić wiek ograniczający kontynuowanie działalności dentystów ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli ograniczenie to ma posłużyć ochronie zdrowia lub polityce zatrudnienia. Orzeczenie to wydano w sprawie oznaczonej C341/08Domnica Petersen, w której powódka, niemiecka dentystka, zaskarżyła do sądu administracyjnego w Dortmundzie decyzję komisji, na mocy której wygasało jej zezwolenie na działalność lekarza dentysty ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z niemieckimi przepisami dentystą ubezpieczenia zdrowotnego można być do ukończenia 68 roku życia. Dentyści, którzy przekroczyli 68 lat, mogą wykonywać zawód w ramach praktyki dentystycznej bez ograniczeń wiekowych.
Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”:
„ETS stwierdził, że państwo członkowskie może uznać za konieczne ustalenie granicy wieku wykonywania zawodu medycznego takiego jak dentysta w celu ochrony zdrowia pacjentów. Ale w myśl dyrektywy nie można tego zrobić tylko w odniesieniu do lekarzy pracujących w systemie ubezpieczenia, a poza nim - nie. Taki środek jest bowiem niespójny i nie może być postrzegany jako niezbędny w celu ochrony zdrowia”.
W dalszej części orzeczenia Trybunał uznał, że dyrektywa nie stoi na przeszkodzie istnieniu takiej granicy wieku, o ile dzięki temu uzyska się podział szans zawodowych między pokoleniami dentystów ubezpieczenia zdrowotnego - jeśli istnieją po temu przesłanki wynikające z oceny sytuacji kadrowej w danym kraju. Przy czym takiej oceny powinien dokonać sąd krajowy.
Źródło: „Rzeczpospolita”