Student
Ankieta

- 27-07-2011
Prawo stanowi, by osoba, która chce uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza cechowała się nienaganną postawą etyczną, co wynika z treści art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. „Dziennik Gazeta Prawna” przytacza przykład, w którym okręgowa izba lekarska odmówiła przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza. Decyzja była odmowna, ponieważ organ samorządu lekarskiego uznał, że:
-
praktykowanie działalności uzdrowicielskiej (w tym na odległość)
-
toczące się postępowanie karne o wprowadzanie do obrotu produktów leczniczych (mieszanek ziołowych) bez odpowiedniego pozwolenia
pozbawiają zainteresowanego nienagannej postawy etycznej. O tym, że okolicznością mającą wpływ na wykonywanie zawodu jest zaangażowanie się w działalność uzdrowicielską oraz udzielanie świadczeń z zakresu tzw. medycyny niekonwencjonalnej, zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2011 r.
Zgodnie z zapisami w kodeksie etyki lekarskiej, lekarz nie może:
-
posługiwać się metodami uznanymi przez naukę za szkodliwe, bezwartościowe lub niezweryfikowane naukowo;
-
współdziałać z osobami zajmującymi się leczeniem lecz nieposiadającymi do tego odpowiednich uprawnień;
-
podejmować się leczenia bez uprzedniego zbadania pacjenta, poza wyjątkowymi sytuacjami, w których dopuszczalne jest udzielanie porad lekarskich na odległość.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”