Student
Ankieta
- 28-08-2013
Dopiero co dostałeś się na studia? Gratulacje! Pewnie rozpiera cię duma i odczuwasz wielką ulgę. Twoje starania nie poszły na marne i od października powiększysz grono żaków. Teraz nadszedł czas na w pełni zasłużony odpoczynek - zbieraj siły, aby z pełnymi bateriami przystąpić do nowego etapu w swoim życiu.
Mówi się, że czas studiów to najpiękniejszy okres w życiu. Strach wzbudza jedynie pokaźna ilość nauki. Nie ma jednak powodu do obaw: tylu przed tobą sobie poradziło i ukończyło z sukcesem studia. Ty też dasz radę! Jeśli martwisz się, czy nowe środowisko przyjmie cię przyjaźnie lub czy szybko opanujesz reguły życia w akademiku i studencki żargon, pomyśl, że wszyscy nowi żacy borykają się z taką samą niepewnością. Aby dodać ci pewności siebie, przygotowaliśmy słowniczek podstawowych zwrotów używanych przez żaków. Znajomość tego słownictwa powinna ci ułatwić pierwsze tygodnie na uczelni.
Desant, spadochroniarz - student powtarzający rok albo też pojawiający się jako nowy w grupie studenckiej.
Giełda - zestaw notatek z danego przedmiotu oraz pytania z zeszłych lat zebrane przez starszych studentów.
Kampania wrześniowa - ciąg egzaminów poprawkowych odbywających się we wrześniu.
Kobyła - przedmiot wymagający od studenta wyjątkowo dużo nauki i uwagi.
Kolos, koło - kolokwium.
Kombajn - kolokwium z dużej części materiału, które najczęściej odbywa się pod koniec semestru.
Kwadrans akademicki - to przyzwolenie wykładowcy lub asystenta na 15 minutowe spóźnienie studenta na zajęcia bądź wykład. Po tym czasie zazwyczaj prowadzący nie wpuszczają już na salę.
Repeta - powtarzanie roku
Ryjec – pokój w akademiku przeznaczony do nauki.
Skrypt - podręcznik wydawany w małym nakładzie (bardzo często przez uczelnie), przeznaczony dla studentów, często w formie streszczenia danego materiału.
Stypa - stypendium naukowe lub socjalne, które dostają wybrani studenci.
Warunek - warunkowe zaliczenie semestru lub roku.
Wędrówka ludów - chodzenie całą grupą studentów za profesorem w celu uproszenia o dodatkowy termin egzaminu.
Zalka - zaliczenie przedmiotu.
Zerówka - jest to wyróżnienie, dodatkowy termin egzaminu, który odbywa się jeszcze przed sesją dla wybranych studentów spełniających wymagania.
Źródło: Opracowanie własne