Student
Ankieta
- 12-12-2013
Większość ludzi uważa, że życie żaka to sielanka, a studia to okres beztroski. Pewnie na niektórych kierunkach właśnie tak jest. Niektórzy młodzi ludzie potrafią podejść do kwestii studiów bardziej luźno i zaoszczędzić sobie niepotrzebnych stresów. Coraz częściej jednak słyszy się o znerwicowaniu żaków i ich problemach. Być może jest to związane z coraz większą presją otoczenia, społeczeństwa oraz z chęcią szybkiego osiągnięcia sukcesu.
Jak wynika z badań Narodowego Związku Studentów w Wielkiej Brytanii, coraz liczniejsze grono ludzi studiujących na uczelniach wyższych boryka się z depresją, stresem, a nawet myślami samobójczymi. Młodzi ludzie bardzo często skarżą się na zaburzenia snu, bezsenność, uczucie ciągłego niepokoju. Wielu z nich przyznaje się do zażywania leków antydepresyjnych czy uspokajających. Studenci nie wytrzymują presji wysokich wymagań i własnych ambicji bycia najlepszym. Dużo z nich poddaje się tzw. „wyścigowi szczurów” - wyczerpującej grze, w której ambicje i źle rozumiany doping ze strony najbliższych i otoczenia nakazują zdobywać najlepszą pozycję bez względu na koszty i konsekwencje. Zbyt wyśrubowane ambicje samych studentów czy ich rodziców powodują, że dwudziestolatkowie wpędzają się w pułapkę. Na szali stoi ich zdrowie psychiczne.
Jak wynika z badań, studenci i absolwenci często boją się przyznać do problemów natury psychicznej. Nie chcą być odrzuceni przez społeczeństwo, a także boją się utraty awansu w nowej pracy. To powoduje powstanie błędnego koła i zaostrzanie się problemów.
Także u studentów kierunków medycznych taki problem się pojawia. Dochodzą do tego problemy adaptacyjne na początku studiów, strach przed nowym, możliwość odrzucenia przez rówieśników. Dla niektórych żaków przejście z trybu licealnego na studencki jest wyjątkowo trudne. Z dala od domu rodzinnego niektórzy młodzi ludzie zdają się być zagubieni. Staje się to przyczyną poważnych problemów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich studentów ani nawet większości, ale jak dowodzą wyniki badań, 1 na 10 studentów miewa myśli samobójcze.
Mimo, że świat idzie naprzód i stawia coraz wyżej poprzeczkę przed osobami kształcącymi się na uczelniach, to żacy - szczególnie ci z branży medycznej - powinni wiedzieć, że zdrowie psychiczne, a co za tym idzie fizyczne, jest ważniejsze niż pogoń za karierą.
Źródło: Opracowanie własne