Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-04-2008
Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do stomatologów nie po to, by leczyć zęby, ale by je wybielać. Do zabiegu skłania ich awans zawodowy lub ważne wydarzenie osobiste (np. ślub).
Wybielanie zębów można przeprowadzić u każdego pacjenta, który posiada juz zęby stałe. Oczywiście, pod warunkiem, że w jamie ustnej nie ma stanów zapalnych czy zmian chorobowych. Wprawdzie każdy z nas posiada genetycznie uwarunkowaną naturalną barwę zębów, która może przyjmować odcienie od białego przez kremowe, żółtawe aż po szaroniebieskie, ale każdy z tych odcieni daje się rozjaśnić.
Zanim zdecydujemy się na zabieg profesjonalnego wybielania zębów, przeprowadzany w gabinecie dentystycznym, warto zacząć od usunięcia powierzchniowych przebarwień, powstających z powodu palenia tytoniu, popijania mocnej kawy czy herbaty albo raczenia się kolorowymi sokami czy winem. Do usuwania powierzchniowych przebarwień szkliwa w warunkach domowych można stosować pasty, płukanki, plastry, proszki – do kupienia w aptekach lub drogeriach. W gabinecie używa się do tego celu gumek, szczotek, piaskarek, które skutecznie ale delikatnie usuną kamień oraz przebarwienia.
Jeśli powierzchniowe usuwanie przebarwień nas nie zadowoli, można zdecydować się na wybielanie zębów : albo w domu, albo w gabinecie stomatologicznym. Polecaną ostatnio metodą wybielania do zastosowania w domu jest system BlanX White Maker z anatomiczną nakładką nazębną. Preparat kosztuje ok. 50 zł; efekty widać już po tygodniowym noszeniu prze 10 minut dziennie.
Zdecydowanie największym zainteresowaniem pacjentów cieszy się wybielanie zębów z użyciem lampy plazmowej. Jest to zabieg bezpieczny, a kolor szkliwa daje się rozjaśnić nawet o 10 odcieni - jak informują stomatolodzy. Zabieg trwa godzinę. W tym czasie na zęby aplikuje się specjalny fotoczuły żel, a dziąsła zabezpiecza preparatem ochronnym i naświetla nieszkodliwym dla organizmu niebieskim światłem. Dla wygody i bezpieczeństwa pacjenta na szczęki nakładane są rozwieraki.
Jeśli po zabiegach wybielania zębów szkliwo nadal szpecą przebarwienia, stomatolog zaleca nałożenie licówki porcelanowej na wargową powierzchnię zęba
Źródło: „Echo miasta”