Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-02-2008
Wybielanie zębów to proces utleniania, przebiegający na powierzchni szkliwa. Nie da się wybielić zębów martwych; możliwe, że po zabiegu trzeba będzie wymienić plomby na jaśniejsze.
W sposób widoczny rozjaśnimy barwę zębów tylko u specjalisty. Środki do domowego użytku wspomagają jedynie efekt uzyskany w gabinecie i przedłużają czas jego trwania.
Wizyta konsultacyjna to pierwszy krok, który przybliża posiadanie bielszych zębów. W tym czasie dentysta obejrzy nasze uzębienie, przeprowadzi wywiad i zaleci optymalną w danym przypadku metodę, uwzględniając czynniki fizyczne, zdrowotne i finansowe.
Kolejnymi etapami, dzięki którym zęby nabiorą pięknego połysku i bieli będą:
-
Profesjonalne oczyszczanie zębów – to cykl zabiegów, które usuwają nalot ze szkliwa. Czeka nas usuwanie kamienia, piaskowanie i polerowanie powierzchni zębów.
-
Właściwe wybielanie zębów :
-
metoda nakładkowa – (np. Nite White)polega na ty, iż pacjent w domu, zgodnie z zaleceniem lekarza, przez tydzień lub dwa, na kilka godzin lub na noc, zakłada wykonaną wcześniej i dopasowaną do kształtu swoich szczęk, miękką szynę z winylu, wypełnioną środkiem wybielającym (zazwyczaj nadtlenkiem karbamidu). Lepsze jest stosowanie szyny w nocy, ponieważ zmniejsza się wydzielanie śliny, a szczęki są mniej ruchliwe. Efektem zabiegu jest wyraźne wybielenie zębów, które utrzymuje się przez całe lata. Co jakiś czas (np. raz na kilkanaście miesięcy) można zastosować wybielanie przypominające i wówczas szynę nakłada się na 1 – 2 noce.
-
metoda naświetleniowa - (np. Brite Smile) przeprowadzana tylko w gabinecie. Daje silny, długotrwały efekt. Można nią wybielić zęby nawet o 8 tonów. Polega na nałożeniu na powierzchnię zębów tlenowego żelu i naświetleniu masy niebieskim promieniowaniem. (Dziąsła pokrywa się żelem ochronnym.) Światło jest obojętne dla naszych organizmów, ale dla zabezpieczenia wzroku u pacjenta nakłada się mu ochronne okulary. Promieniowanie silnie aktywuje cząstki żelu, które przez ok. 20 minut utleniają powierzchnię szkliwa, dzięki czemu staje się ono bielsze. Efekt zabiegu jest długotrwały, a zęby są jaśniejsze już po 3 naświetlaniu.
Jeśli efekt wybielania zębów nie jest zadowalający, można na zęby nałożyć licówki z porcelany. Należy uważać, by z wybielaniem zębów nie przesadzać, ponieważ szkliwo może zżółknieć.
Źródło: „POLSKA The Times”