Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-11-2007
Nasze zęby są żółte lub mają przebarwienia? Nie należy się martwić. Nowoczesna stomatologia dysponuje całą gamą środków, które mogą poprawić naturę.
Kolor uzębienia uzależniony jest od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Przyczyna przebarwień mogą być np. przebyte choroby lub przyjmowanie antybiotyków. Czynniki zewnętrzne związane są z barwnikami zawartymi w pożywieniu; kawie, herbacie, burakach, marchewce. Bardzo szkodzi zębom palenie tytoniu – nie tylko zmienia kolor szkliwa, ale bywa przyczyną paradontozy.
Zęby można wybielać na wiele sposobów. Nie tylko w całości, ale pojedynczo i partiami. Można je wykonywać samodzielnie lub gabinecie stomatologa.
Zabiegi wykonuje się przy pomocy podobnych substancji, z tym, że gabinecie lekarskim stosuje się silniejsze stężenie specyfiku. W domu – pacjent korzysta z nakładek zawierających słabszy żel wybielający. Przed zabiegiem zęby należy oczyścić z nalotów i kamienia.
Wszystkie preparaty używane w dzisiejszej stomatologii są bezpieczne dla zdrowia. Wybielanie w domu jest mniej skomplikowane, jednak w każdym przypadku, należy liczyć się z ewentualnością, że stary kolor wróci i zabieg trzeba będzie powtórzyć. Warunkiem utrzymania pięknego koloru jest dbałość o higienę jamy ustnej. Należy używać odpowiednich past i szczoteczek do zębów, nitek międzyzębowych oraz gum do żucia, które podtrzymują efekt wybielania zębów.
Źródło: Kurier Szczeciński, 12,11.2007 r.