Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećPrawo
Gwarancja u stomatologa
  • 15-05-2008
 

W odniesieniu do przepisów dotyczących usług oraz udzielanych na nie gwarancji, usługi, które wykonuje stomatolog są traktowane jak umowy o dzieło. Dziełem może być założenie plomby, wyrwanie zęba czy nałożenie licówki. Na swoje usługi dentysta powinien dawać gwarancję. Niefachowo wykonany zabieg albo plomba, która po kilku dniach wypadła, dają klientowi podstawę do składania reklamacji. Prawo to wynika z przepisów Kodeksu Cywilnego, zawartych w art. 637. Dają one zamawiającemu (pacjentowi) prawo do zgłoszenia żądania usunięcia wad w dziele, które wykonał przyjmujący zamówienie (stomatolog). Pacjent może określić termin usunięcia wady, z zastrzeżeniem, że po jego upłynięciu nie przyjmie naprawy.

Teoria mówi, że ustalenia umowy o dzieło powinny być zawarte w formie pisemnej. W praktyce wygląda to najczęściej tak, pacjent i dentysta ustalają zakres i warunki wykonanej usługi, co powinno być odnotowane w karcie pacjenta. Jeśli po kilku dniach np. plomba wypadła, pacjent powinien zgłosić się do stomatologa, by ten obejrzał ząb i albo od razu przystąpił do naprawy wypełnienia, albo wyznaczył termin wizyty, podczas której wada zostanie usunięta.

 

O tym, jakie działania zostaną podjęte w kierunku uznania reklamacji, decyduje zakwalifikowanie wady do istotnej lub nieistotnej. Przepisy nie precyzują jednak kryteriów, które określałyby, kiedy wadę należy uznać za istotną, a kiedy nie. Kierować się tu trzeba logiką i zdrowym rozsądkiem.

Jeśli wada jest istotna, ale nie da się jej usunąć, albo z pewnych przyczyn dentysta nie da rady jej usunąć w określonym terminie, pacjentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu kosztów, które poniósł, a związanych z wadliwie wykonaną usługą.

Jeśli wada jest nieistotna, pacjent nie może odstąpić od umowy, ale może żądać obniżenia wynagrodzenia za wykonaną usługę.

Jeśli stomatolog uchyla się od odpowiedzialności za źle wykonaną usługę albo żąda dodatkowej opłaty za usunięcie wady, można poinformować o tym izbę lekarską albo rzecznika konsumentów.

 

Źródło: „Gazeta Podatkowa”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS