Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-05-2008
Personel medyczny, bez względu na zajmowane stanowisko służbowe, ma obowiązek traktować każdego pacjenta godnie, życzliwie i z poszanowaniem jego prywatności. Reguła ta powinna być przestrzegana w każdej placówce służby zdrowia: publicznej, niepublicznej, prywatnej. Prawa pacjenta do zachowania prywatności gwarantują przepisy:
- ustawy z 30sierpnia 1991 r. o zawodach opieki zdrowotnej;
- ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
O tym, jaki personel może przebywać w gabinecie razem z pacjentem i lekarzem, decydują warunki przeprowadzenia zabiegu czy udzielanego świadczenia. Przyjmuje się, że podstawowym warunkiem zachowania prywatności pacjenta jest obecność w gabinecie jedynie pacjenta i lekarza.
Istnieją jednak sytuacje, w których niezbędna jest obecność innych pracowników medycznych:
- jeśli do przeprowadzenia zabiegu konieczna jest obecność dodatkowego personelu medycznego (laborant, pielęgniarka), lekarz nie musi pytać pacjenta o zgodę na ich obecność; i nawet jeśli pacjent sprzeciwiałby się ich obecności, mają oni prawo i obowiązek przebywać w gabinecie, by zabieg został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi procedurami;
- jeśli obecność dodatkowego personelu medycznego nie jest konieczna do przeprowadzenia zabiegu – lekarz musi zapytać pacjenta o zgodę na obecność tych osób w gabinecie;
Pacjent ma prawo nie zgodzić się na obecność dodatkowego personelu podczas wykonywania zabiegu i może prosić o zmianę tych osób. Jednak lekarz może, ale nie musi przychylić się do tej prośby. Pacjent może też poprosić o to, by podczas zabiegu towarzyszyły mu inne, dodatkowe osoby – o ile to konieczne.
W klinikach, szpitalach akademii medycznych, placówkach rozwojowo – badawczych i innych jednostkach uprawnionych do kształcenia studentów zawodów medycznych dozwolone jest, by oprócz lekarza i niezbędnego personelu w gabinecie, na sali operacyjnej i podczas wykonywania zabiegów, mogli być obecni studenci. Ich obecność może być związana jedynie z procesem edukacyjnym i jeśli jest konieczna, nie trzeba pytać pacjenta o zgodę.
Źródło: „Gazeta Prawna”