Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-03-2008
Każdy lekarz czy stomatolog może popełnić błąd: czy to w diagnozowaniu, czy to w wyborze metody leczenia, czy w zbagatelizowaniu objawów i informacji. Najgorzej, jeśli błąd jest wynikiem zaniechania albo niedopełnienia wykonania obowiązków. Tragicznie, jeśli w wyniku takiego błędu ktoś traci życie albo całkowicie podupada na zdrowiu.
O prawdziwym nieszczęściu mogą mówić rodzice 15 – letniej mieszkanki Wrocławia, która w 2002 roku zmarła na fotelu dentystycznym, podczas zabiegu wykonywanego pod narkozą. Sprawą zajęła się prokuratura i oskarżyła dentystkę oraz anestezjologa, który usypiał pacjentkę o popełnienie błędu. Śledztwo wykazało, że gabinet dentystki nie był przystosowany do przeprowadzania zabiegów w pełnym znieczuleniu, a anestezjolog nie posiadał uprawnień do podawania pełnej narkozy. Proces w tej sprawie toczy się powtórnie, ponieważ zmieniono skład sędziowski.
Sprawy o błędy w sztuce lekarskiej oprócz tego, że są rozpatrywane przez sądy powszechne, trafiają też do sądów lekarskich. Podnoszone od długiego czasu argumenty, że pacjent w walce z lobby lekarskim jest bezsilny, spowodowały szereg zmian, dzięki którym poszkodowani będą mogli skuteczniej walczyć o swoje prawa.
Sprawy o ukaranie lekarza za błąd to jedne z najtrudniejszych procesów. Wymagają wiedzy specjalistycznej, której brakuje prawnikom, a powoływani biegli nie zawsze są zgodni w opiniach. Polskie prawo wymaga szeregu reform, które:
-
przyspieszą przebieg procesów;
-
dają poszkodowanym więcej praw w dochodzeniu prawdy;
-
zapewnią skuteczne narzędzia do zasądzania zadośćuczynień i odszkodowań.
Proponowane zmiany w zreformowanych sądach lekarskich przewidują:
-
jawność posiedzeń;
-
możliwość odwołania się od orzeczenia sądu lekarskiego do sądu okręgowego;
-
pacjent skarżący w izbie lekarskiej stanie się stroną w sprawie i będzie mógł brać udział w posiedzeniach sądu;
-
szerszy wachlarz kar dla medyków: upomnienie, nagana, grzywna pieniężna, zakaz wykonywania zawodu;, zakaz wykonywania pewnych czynności, zakaz sprawowania funkcji kierowniczych. Zakaz wykonywania zawodu dla lekarza jest obecnie orzekany bardzo rzadko.
Źródło: „Słowo Polskie Gazeta Wrocławska”