Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećPrawo
Za ząb do sądu
  • 08-04-2008
 

Pacjenci bywają niezadowoleni z usług dentystów. Zdarzają sie sytuacje, kiedy niewłaściwie prowadzone leczenie czy zabieg mogą spowodować groźne dla życia czy zdrowia skutki. W każdym przypadku, o ile nie ma możliwości polubownego zakończenia sporu, pacjent ma prawo skierować sprawę do sądu.


O odszkodowanie mogą starać się osoby, które doznały tzw. szkody majątkowej. O zadośćuczynienie można się starać w przypadku, gdy pacjent doznał cierpień fizycznych i psychicznych oraz krzywdy.


Jeśli pacjent uważa, iż stał się ofiarą zawinionego błędu w sztuce lekarskiej lub został niewłaściwie potraktowany, może, opierając się na przepisach kodeksu cywilnego, żądać od sprawcy szkody:

  • zadośćuczynienia za doznane krzywdy;

  • odszkodowania za poniesione koszty leczenia;

  • renty w przypadku częściowej lub całkowitej utraty zdolności do pracy.


Zależnie od wnioskowanej kwoty odszkodowania, pozwy składa się do sądu rejonowego albo okręgowego. Pozwy składa sie w trzech kopiach: dwa do sądu, a jeden, z pieczątką biura podawczego, dla powoda. Do pozwów dołączyć trzeba załączniki, czyli posiadaną dokumentację leczenia (z poradni, gabinetów, szpitali, klinik). W interesie pacjenta leży udowodnienie, że w wyniku zaniedbań dentysty doznał uszczerbku na zdrowiu..


Jeśli nie stać kogoś na ponoszenie kosztów procesowych, należy zawnioskować do sądu o zwolnienie z opłat – druki wniosków są dostępne w sądach.

Sprawę do sądu można też skierować, i domagać się zarówno zadośćuczynienia, jak i odszkodowania, gdy okaże się, że dentysta, u którego leczyliśmy zęby okazał się być jedynie technikiem dentystycznym, nielegalnie praktykującym jako stomatolog. Zdarzają się wciąż przypadki wprowadzania pacjentów w błąd w zakresie swoich uprawnień.


Jeśli pacjent uzna, iż w gabinecie stomatologicznym został zakażony chorobą (np. żółtaczką, HIV), ma prawo pozwać właściciela takiego gabinetu do sądu.

Dentystą może też zainteresować się prokuratura, jeżeli pacjent zgłosi podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przez stomatologa.


Źródło: „Kronika Tygodnia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS