Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-08-2007
Wybór metody szczotkowania powinien być uzależniony od stanu uzębienia i przyzębia oraz być dostosowany do sprawności manualnej pacjenta. Dlatego najlepiej poprosić o radę stomatologa.
Podczas szczotkowania należy trzymać szczoteczkę całą dłonią, z kciukiem wysuniętym do przodu (umożliwi to i ułatwi wykonywanie odpowiednich ruchów).
Zęby powinno się szczotkować co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Szczególnie ważne jest czyszczenie wieczorem, po ostatnim posiłku, gdyż w nocy zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, która działa antybakteryjnie, a mechanizmy obronne organizmu działają wolniej i słabiej, więc zęby są bardziej narażone na uszkodzenia. Rano powinno się je czyścić raczej po śniadaniu, ewentualnie przed posiłkiem, a po nim dokładnie wypłukać jamę ustną.
Oczywiście idealne byłoby szczotkowanie zębów po każdym, nawet najmniejszym, posiłku (szczególnie po słodyczach), ponieważ płytka nazębna tworzy się już kilka minut po czyszczeniu, a posiłek dostarcza jej kolejnych bakterii. Po około 3 dniach płytka zamienia się w kamień nazębny, który może usunąć tylko stomatolog.
Zęby należy szczotkować częściej niż dwa razy dziennie również wtedy, gdy pacjent ma skłonności do nieświeżego oddechu, który może być wynikiem jakiejś choroby lub po prostu zaniedbanej higieny jamy ustnej. Przed pewnymi spotkaniami (np. randką, wizytą u lekarza, spotkaniem służbowym lub towarzyskim) również należy oczyścić zęby i odświeżyć oddech, aby uniknąć sytuacji, gdy druga osoba poczuje z naszych ust nieprzyjemny zapach. Może on być przyczyną niezręcznej sytuacji, zerwania znajomości lub nawet porażki zawodowej.
Istnieją produkty, po spożyciu których nie należ od razu szczotkować zębów. Są to:
- owoce cytrusowe, jabłka, porzeczki,
- naturalne soki owocowe,
- napoje gazowane.
Produkty te zawierają kwasy, które zmniejszają odporność szkliwa. Jeśli pacjent od razu po spożyciu tych produktów zacznie szczotkować zęby, to może je uszkodzić. Dlatego powinien odczekać około 30 minut lub przed czyszczeniem dokładnie wypłukać jamę ustną wodą.