Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Brudna Polska
  • 09-08-2011
 

 

 

 

 

 

 

„Zęby myjemy źle albo wcale. Kąpiel bierzemy raz w tygodniu. Nie używamy mydła, a skarpety najchętniej wietrzymy. I naiwnie wierzymy, że kosmetyki zastąpią codzienną higienę. Tak, to my - brudni i śmierdzący Polacy” - w ten sposób zaczyna się artykuł w „Przekroju” traktujący o higienie osobistej, a właściwie o jej braku w narodzie i o zaniedbaniach w kwestiach mycia, szczotkowania i prania.

 

Mycie zębów raz w tygodniu, najczęściej w niedzielę, nie dotyczy odosobnionych przypadków. Najczęściej z utrzymaniem higieny jamy ustnej mają kłopot Polacy mieszkający na wsiach i osoby o niskim poziomie wykształcenia. Z rozmów przeprowadzanych z rodakami z różnych rejonów kraju wynika też, że dla części z nich szczoteczka do zębów to przybór niepożądany, ponieważ jej użycie sprawia ból, kiedy szoruje się nią dziąsła. Zdecydowanie delikatniejszy jest palec z nałożoną nań odrobiną pasty do zębów.

Ci, którzy już zęby myją, nader często robią to niedokładnie - aż 42 proc. rodaków podczas szczotkowania przegląda prasę lub internet albo załatwia inne sprawy, miast skupić się na porządnym wymyciu pozostałości organicznych ze szkliwa i spomiędzy zębów.

 

Regularne wizyty u dentysty zbyt często traktowane są jeszcze jako fanaberie. Tymczasem skutki zaniedbań bywają opłakane.

- Regularne kontrole są jak przegląd samochodu. O auto dbamy, bo kosztowało ciężkie pieniądze. O zęby nie, bo mamy je za darmo. Zapominamy jednak, że w efekcie zaniedbania wydamy na leczenie ubytków równowartość swojego samochodu - komentuje doktor Aleksandra Gabren-Syller, właścicielka jednego z warszawskich gabinetów stomatologicznych.

Manią Polaków jest też nadmierna wiara w przekaz niesiony przez reklamy. Dentyści zauważają, że niektórzy pacjenci wierzą, iż jeśli w reklamie pasty do zębów podana została informacja o 24 godzinnym działaniu preparatu, to zęby można myć już tylko raz dziennie.

- Szkoda, że producent nie informuje, iż ochrona przestaje działać przy pierwszym łyku kawy, a przy pierwszym kęsie śniadania nie ma po niej śladu - dodaje Marcin Krufczyk, stomatolog.

Źródło: „Przekrój”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS