Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-07-2011
Młodzi ludzie mają nie lada problem: dla tych, których trzonowce i przedtrzonowce wymagają interwencji endodontycznej, a których nie stać na leczenie kanałowe finansowane z własnej kieszeni, najprawdopodobniej jedynym możliwym rozwiązaniem stanie się ekstrakcja zęba zniszczonego próchnicą. Powód? Przepisy, w myśl których leczenie endodontyczne trzonowców i przedtrzonowców finansowane ze środków publicznych przysługuje jedynie dzieciom do lat 18, kobietom w ciąży, osobom z HIV i AIDS.
Problem dotyczy wielu młodych ludzi.
- Fundusz zdrowia takim ludziom nie zapewnia darmowego leczenia kanałowego trzonowców i przedtrzonowców. Osoba niepracująca i studiująca, tak jak w moim przypadku, skazana jest tylko na usunięcie zęba, gdyż nie stać jej na zapłatę kilkuset złotych za leczenie. Mam 22 lata, czyli jestem jeszcze młody, a mam pozbywać się zębów? Według mnie to jest chora sprawa, bo nie każdy ma na tyle dobrą sytuację finansową, by stać go było na prywatne leczenie – mówi 22-letni mężczyzna.
Jedna prywatna wizyta u dentysty podczas leczenia endodontycznego to koszt ok. 40 zł. Pełne leczenie kanałowe wymaga kilku wizyt, więc koszt całkowity może wynieść nawet kilkaset złotych. W sytuacji, gdy zębów wymagających leczenia endodontycznego jest więcej, pacjent musi się liczyć ze sporym wydatkiem.
Przed dylematem, czy usuwać ząb z powodu braku pieniędzy na leczenie zębów trzonowych i przedtrzonowych, stoi wielu młodych ludzi. Problem jest poważny – to właśnie dzięki leczeniu kanałowemu udaje się zachować kompletność uzębienia. Wyleczony endodontycznie ząb na długie lata pozostaje w jamie ustnej, będąc przydatnym w akcie rozdrabniania pokarmu, a także przy utrzymywaniu tkanek twarzy oraz jamy ustnej i całego garnituru uzębienia we właściwym ułożeniu.
Źródło: „Nowości”