Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Czy leczenie kanałowe boli?
  • 11-04-2011
 

 

 

 

 

 

 

 

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, jest konieczne, kiedy zaniedbana infekcja próchniczna objęła miazgę zęba. Zakażenie bakteryjne doprowadza wtedy do rozwoju stany zapalnego w miazdze oraz do dalszego postępu próchnicy. W efekcie odczuwa się ból: uporczywy, ostry, taki, który zmusza do szukania szybkiej ulgi.

Ból zęba jest zawsze wskazaniem do niezwłocznego kontaktu ze stomatologiem. W przypadku zapalenia miazgi zalecenie to ma szczególną wagę: bowiem im szybciej rozpocznie się leczenie, tym pacjent mniej się nacierpi. Leczenie endodontyczne jest w wielu wypadkach jedynym sposobem na ratowanie zęba, który w przeciwnym razie będzie nadawał się jedynie do usunięcia. Dzięki postępowi stomatologii obecnie udaje się uratować wiele zębów – również tych, które jeszcze kilkanaście lat temu trzeba byłoby usunąć. Niepodjęcie leczenia infekcji miazgi powoduje, że dochodzi w niej do rozwoju martwicy i zgorzeli. To zaś skutkuje pojawieniem się chorób tkanek okołowierzchołkowych zęba i powstawaniem związanych z tym ropni, torbieli, ziarniniaków, zapaleń kości itp.

 

Postępowanie lecznicze zależy od stanu tkanek w bolącym zębie i od czasu, który dentysta może poświęcić na leczenie. Jeżeli pacjent zgłasza się z nagłym bólem, stomatolog – o ile nie ma czasu na przeprowadzenie natychmiastowego leczenia kanałowego - wdraża postępowanie doraźnie, polegające na dewitalizacji („zatruciu”) żywej i bolesnej miazgi chorego zęba. Umieszczony w zębie środek powoduje obumarcie miazgi. Po kilku dniach stomatolog usuwa lekarstwo i otwiera kanały zębowe, rozpoczynając tym samym proces właściwego leczenia endodontycznego.

Kiedy dentysta zaleca leczenie kanałowe, trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie znieczulenie miejscowe chorej okolicy. Dentysta oczyszcza kanały i komorę zęba z miazgi i zmienionych chorobowo tkanek. Opracowuje też narzędziami wnętrze kanałów, przygotowując je pod wypełnienie. W poszerzone kanały wprowadzany jest środek wypełniający, obojętny dla ludzkiego ustroju. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zęba.

Leczenie endodontyczne tylko częściowo jest refundowane przez NFZ. Opłacane z własnej kieszeni nie należy do zabiegów tanich. Jego koszt zależy m.in. od rodzaju zęba, ilości leczonych kanałów. Do kosztów samego leczenia kanałowego należy doliczyć jeszcze koszt odbudowy korony.

Źródło: „Nasz Dziennik”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS