Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-03-2011
„Uciekające” protezy można w jamie ustnej przytrzymać specjalnym kremem, popularnie zwanym klejem. Jest to preparat, dzięki któremu:
-
stabilizuje się i mocuje sztuczne uzębienie w ustach;
-
zapobiega się przenikaniu cząstek pożywienia na podniebienie – kiedy drobiny pokarmu przedostają się do przestrzeni położonej między płytą protezy a śluzówką jamy ustnej, ruch uzupełnienia może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i podrażnień.
Jama ustna posiada specyficzne środowisko: panująca w niej wilgoć powoduje, że proteza może ślizgać się po podłożu i nie trzymać w jamie ustnej tak pewnie, jak powinna. Po nałożeniu kremu stabilizującego zwiększa się siła przylegania uzupełnienia do tkanek jamy ustnej. Użytkownik protezy czuje się pewniej i swobodniej. Większy komfort odczuwa się także podczas spożywania posiłków: ponieważ żadne cząstki nie drażnią podniebienia, a proces żucia jest bardziej efektywny.
Krem (klej) do protez najlepiej stosować rano; nie ma potrzeby nakładania go w ciągu dnia, ponieważ jego funkcja mocująca sprawdza się przez ok. 12 godzin. O tym, który preparat będzie optymalnie dopasowany do potrzeb, warto porozmawiać z protetykiem. I poszperać po sklepach – na rynku są dostępne różne rodzaje kleju do protez, w tym produkty, które nie tylko mocują uzupełnienie, ale również odświeżają oddech czy przyśpieszają gojenie się ran.
Źródło: „Nowiny”