Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-01-2011
Choroby zębów to niejedyne przyczyny ich utraty. Dentyści wzięli pod lupę osteoporozę. Okazało się, że zrzeszotnienie kości również może powodować wypadanie zębów. Utrata zębów wynika z tego, że choroba atakuje struktury kostne, które utrzymują zęby w szeregu. Szczególnie zagrożona jest szczęka dolna w okolicy siekaczy i kłów.
-Wskutek postępującej demineralizacji, zęby osadzone do tej pory mocno w zębodołach, zaczynają się obluzowywać a w końcu wypadać - wyjaśnia doktor Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic. - Dlatego osoby chorujące na osteoporozę lub nią zagrożone, powinny pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, który podejmie odpowiednie kroki, by zminimalizować skutki choroby i ochronić zęby. W skrajnych przypadkach może nawet przystąpić do odbudowy uzębienia i wzmocnienia kości.
Osteoporoza może być przyczyną utraty nawet całego uzębienia – taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy choroba zostaje zbyt późno zdiagnozowana. Przeważnie pacjenci z powodu zrzeszotnienia kości tracą pojedyncze zęby.
Osteoporoza stanowi najsilniejsze zagrożenie dla:
-
pań między 40-50 rokiem życia i w okresie menopauzy
-
kobiet po 65 roku życia
-
mężczyzn powyżej 50-go roku życia
-
osób nadużywających alkoholu
-
nałogowych palaczy.
Zrzeszotnienie kości uznawane jest obecnie za jedną z chorób cywilizacyjnych, równie groźną jak miażdżyca czy otyłość. Szczególne narażenie kobiet w okresie menopauzalnym na utratę masy kostnej powoduje m.in. spadek poziomu estrogenów odpowiedzialnych za odporność kości.
W Polsce na osteoporozę choruje ponad 3 miliony osób, zagrożonych nią jest ok. 9 milionów.
Źródło: „Gazeta Pomorska”