Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-09-2010
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Dla lekarza i pacjenta może to oznaczać prawdziwą rewolucję.
Lepsze wykorzystanie potencjału służby zdrowia, planowanie polityki zdrowotnej, optymalizacja i kontrola wydatków – to tylko część ogólnych korzyści, które mają wyniknąć z wprowadzenia systemu i tworzenia analiz, raportów statystycznych na podstawie zgromadzonych tam danych. Planowane jest utworzenie platformy internetowej, z której korzystać będzie lekarz i pacjent. Lekarze będą mogli wystawiać e-recepty i e-skierowania. Możliwe też będą konsultacje na odległość oraz przesyłanie dokumentacji pacjenta, co pozwoli lekarzowi na szybką orientację w tym, gdzie i jak leczona była konkretna osoba. Pacjent z kolei będzie mógł m.in.: dowiedzieć się, czy dany zabieg jest jeszcze na liście refundowanych przez NFZ oraz sprawdzać swoje miejsce w kolejce oczekujących . Będzie też otrzymywał elektroniczne powiadomienie o zbliżającym się terminie wizyty.
Za aktualizację bazy danych pacjenta odpowiedzialny będzie lekarz. Wg projektu ustawy zaniedbania w tej kwestii lub fałszowanie wpisywanych informacji będą podlegać karze grzywny. Karę poniosą również ci lekarze, którzy w bezprawny sposób wykorzystają dane o zdrowiu pacjenta.
Źródło: rynekzdrowia.pl, money.pl