Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Kiedy zęby wędrują
  • 12-08-2010
 

 

 

 

Choroby przyzębia, parafunkcje, nawyki oraz zmiany zachodzące w przyzębiu na skutek przebytych chorób (niekoniecznie związanych z jamą ustną, ale również ogólnoustrojowych, które pośrednio wywołują w przyzębiu zmiany patologiczne) – to najczęstsze przyczyny niechcianych migracji zębów. Główne powody patologicznych przemieszczeń zębów to: paradontoza i związane z chorobą zmiany zachodzące:

  • w obrębie tkanek miękkich i twardych otaczających uzębienie,

  • w samym zgryzie

  • w pozostałych tkankach jamy ustnej.

 

Przyczyn patologicznych przemieszczeń zębów jest wiele. Te skorelowane z chorobami przyzębia łączy się z destrukcją tkanek - częstym zjawiskiem towarzyszącym tym schorzeniom. Wiele migracji zaczyna się od utraty przyczepu łącznotkankowego. To kolagenowa, włóknista struktura otaczająca ząb, mocująca dziąsło z cementem korzeniowym zęba oraz wyrostkiem zębodołowym. Jej zniszczenie destabilizuje naturalne „okowy” otrzymujące ząb we właściwej mu pozycji. Kolejnym podejrzanym jest uszkodzony wyrostek zębodołowy. Badania wskazują, że im bardziej zniszczone tkanki wyrostka zębodołowego, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się niechcianych wędrówek zębów; i tym bardziej nasilają się negatywne zmiany zachodzące w przyzębiu.

 

Destrukcja tkanek leżących w najbliższym sąsiedztwie zębów to jedynie wstęp do całego łańcucha zjawisk, które w efekcie prowadzą do patologicznych przemieszczeń zębów. Bowiem niszczenie struktur jamy ustnej bezpośrednio wpływa na pojawienie się zaburzeń wewnętrznej równowagi sił, które działają na uzębienie. Siły powstające w tkankach przyzębia uznane są za swoistą przeciwwagę dla sił powstających podczas pracy innych struktur jamy ustnej – w tym tak luźno związanych z samym uzębieniem jak np. policzki. Jeśli szwankować zaczyna działanie tkanek przyzębia, zaburzona zostaje panująca dotychczas w jamie ustnej równowaga. To z kolei powoduje pojawienie się sił działających w kierunkach innych niż prawidłowe. Pomiędzy strukturami jamy ustnej i w samym uzębieniu powstają przeciążenia, które destabilizują dotychczasowe warunki zgryzowe i przyczyniają się do zmian w ustawieniu, a potem ułożeniu zębów w łuku. Zęby wykoślawiają się, przechylają i ustawiają tak, by niejako złapać równowagę w nowych, niestety, nieprawidłowych warunkach pojawiających się w jamie ustnej.

 

Migracje zębów, które są spowodowane przez choroby przyzębia, dotykają wcale niemałej liczby osób - bo ponad 55% cierpiących na te schorzenia. Stomatolodzy podkreślają, że pacjenci często sami zauważają patologie w rozmieszczeniu zębów i zgłaszają się na leczenie. Podjęte odpowiednio wcześnie, chroni przed dalszymi, nieodwracalnymi uszkodzeniami w uzębieniu; chroni również zgryz przed utrwaleniem się zmian patologicznych.

Źródło: „Nowa Stomatologia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS