Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-07-2010
Nowe przepisy wprowadziły wprawdzie obowiązek posiadania przez lekarza i lekarza dentystę polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ale prawnicy ostrzegają, że nie ułatwią one pacjentom dochodzenia praw o odszkodowanie, w przypadku, kiedy lekarz lub dentysta popełni błąd medyczny. I to pomimo tego, że zmiany w prawie wprowadzono, by uniknąć sytuacji, w której pacjent nie otrzyma odszkodowania z powodu niewypłacalności lekarza.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe, tak samo jak szpitale czy pojedynczy lekarze, wszelkimi sposobami bronią się przed wypłatą odszkodowań. Najczęściej nie ma mowy o przedsądowej ugodzie, a w sądzie pacjent musi wykazać, że złamano procedury, które doprowadziły do błędu. W praktyce to trudne, bo działa solidarność zawodowa - wyjaśnia Jolanta Budzowska, radca prawny i specjalistka od postępowań o odszkodowania za błędy lekarskie.
Za sprawą nowych przepisów panuje chaos wśród samych lekarzy – wielu z nich nie do końca jest przekonanych o konieczności wykupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Część z nich ubezpieczała się dobrowolnie już wcześniej. Izby lekarskie, choć nie są przeciw ubezpieczeniom, mają zamiar wystąpić do decydentów o jednoznaczne uregulowanie spraw ubezpieczenia lekarzy.
Źródło: „Przekrój”