Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-06-2010
Czy leczenie ortodontyczne boli?
Nie da się ukryć, że prostowanie zębów nie jest przyjemne. To sprawia, że wielu pacjentów boi się wizyty u ortodonty tak samo jak spotkania ze stomatologiem. Nie każdy potencjalny pacjent również wie, że nowoczesne metody stosowane w ortodoncji pozwalają osiągnąć piękny uśmiech znacznie mniejszym wysiłkiem niżeli kiedyś.
- Obecnie staramy się do przesuwania zębów stosować minimalne, skuteczne siły. Chodzi o to, aby aparat oddziaływał przez cały czas ze stałą siłą i nieustannie przesuwał zęby, w granicach fizjologicznej akceptacji tego ruchu przez tkanki otaczające ząb. Nowoczesne możliwości daje stosowanie aparatów samoligaturujących, które minimalizują ewentualny dyskomfort – wyjaśnia dr Agnieszka Kolibabska.
Podstawowym warunkiem udanego leczenia jest dobry specjalista i właściwa współpraca na linii pacjent – ortodonta. Zanim więc zdecydujemy się na leczenie, należy wybrać odpowiedniego lekarza.
Ortodonci są zgodni co do tego, że prostowanie zgryzu i zębów, choć przez większość pacjentów postrzegane głównie jako zjawiska wybitnie związane z estetyką uśmiechu, tak naprawdę są fundamentami zdrowia. Jeśli bowiem aparat ortodontyczny nosi dziecko czy osoba młoda – istnieją duże szanse na to, iż taki pacjent po zakończeniu terapii ortodontycznej będzie mieć znacznie mniej kłopotów z zębami i tkankami przyzębia. Z kolei leczenie ortodontyczne podejmowane u pacjentów starszych, bądź będących po urazach, stanowi niezbędny wstęp do przeprowadzenia udanego leczenia protetycznego i implantologicznego.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”