Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-05-2010
Mycie zębów, wbrew pozorom, nie jest banalną czynnością. Powinno się doń dobrze przygotować i mieć pod ręką arsenał właściwie dobranych środków. Tylko wtedy higiena jamy ustnej będzie przynosić długotrwałe korzyści. Oto, na czym trzeba skupić uwagę:
-
Choć pasta do zębów wydaje się najistotniejsza w całym asortymencie środków do utrzymania czystości zębów, tak naprawdę najwięcej zależy od systematyczności i staranności szczotkowania. Nawet najlepsza pasta nie pomoże, jeśli po byle jakim czyszczeniu na zębach nadal pozostaje nalot bakteryjny i resztki pokarmowe, a samo szczotkowanie trwa krócej niż 3 minuty. Specjaliści są zgodni, że w ostateczności zęby można umyć nawet czystą wodą – byle miało się do dyspozycji dobrą szczoteczkę oraz chęć przyłożenia się do czynności, która bez wspomagania ze strony pasty, wymaga włożenia większej ilości energii i czasu w usunięcie płytki nazębnej.
-
Doczyszczanie przestrzeni międzyzębowych – do tego konieczne jest używanie nitki dentystycznej.
-
Zawartość fluoru w paście – powszechnie mniema się, że im tego pierwiastka jest więcej w preparatach czyszczących, tym lepiej. Tymczasem przedawkowany fluor uszkadza szkliwo – rozwija się choroba zwana fluorozą. Na zawartość fluoru w preparatach do higieny jamy ustnej powinni uważać m.in. mieszkańcy okolic Malborka (tamtejsza woda jest naturalnie bogata w ów pierwiastek) czy Wrocławia (woda sztucznie fluorowana). Past z małą ilością fluoru lub niezawierających go wcale powinny używać również osoby mające kłopoty skórne (przypominające trądzik lub inne stany zapalne).
-
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj pasty stosowanej przez małe dzieci – nie powinny one używać preparatów z fluorem do czasu, aż nauczą się wypluwać pastę z buzi.
-
Dobór środków do utrzymania higieny jamy ustnej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Inaczej można doprowadzić do pogłębienia przykrych objawów. Osoby z paradontozą powinny sięgać po pasty działające przeciwzapalnie, leczniczo i odkażająco; noszący aparaty ortodontyczne – po produkty z większą ilością fluoru; cierpiący na nadwrażliwość zębów muszą unikać środków zawierających substancje ścierne (stosowane często w pastach usuwających przebarwienia), a stosować za to preparaty z „wypełniaczami” otwartych kanalików zębinowych; ci, którzy szczotkują zęby preparatami wybielającymi, powinni co jakiś czas przejść na zwyczajną pastę do zębów (by nie doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości szkliwa).
-
Zachowanie higieny jamy ustnej w podróży lub podczas długiego spotkania - to dziś żaden problem: w wielu placówkach handlowych można kupić składane szczoteczki do zębów łącznie z mini-pastą. Z pomocą takiego zestawu, który zmieści się w każdej damskiej torebce, a nawet w kieszeni marynarki, można skutecznie odświeżyć wnętrze ust w każdych warunkach.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”