Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-01-2010
Analiza uzębienia znalezionego wśród ludzkich szczątków pochodzących z czasów II wojny światowej, odkrytych w zbiorowej mogile w Kołobrzegu, pozwoliła ustalić pochodzenie osób spoczywających w grobie. Na mogiłę natrafiono podczas prac związanych z budową Regionalnego Centrum Kultury.
Ustalono, że wśród pogrzebanych mężczyzn było kilku Niemców. W zębach tych osób tkwiły amalgamaty cementowe, które były wówczas powszechnie stosowane wśród ludności niemieckiej do wypełnień ubytków. Uzębienie innych pochowanych wskazywało na brak regularnej opieki stomatologicznej. Poszczególne zęby były charakterystycznie wytarte – co niosło informację o złej jakości spożywanego pieczywa. W opinii dr. Andrzeja Ossowskiego i dr. Jarosława Piątka, którzy przeprowadzili szczegółowe badania szczątków, tego typu uszkodzenia nasuwają przypuszczenie, iż ludzie ci pochodzili ze Wschodu.
Badacze wskazują, że znalezione szczątki pogrzebano prawdopodobnie w leju po bombie. Pochówek mógł zostać zorganizowany w celu sanitarnym.
Źródło: „Kurier Szczeciński”