Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 01-10-2009
Implanty to obecnie najnowocześniejszy sposób protezowania. Kosztowny, ale gwarantujący użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo. Na lata.
O implantach warto wiedzieć nieco więcej, niżeli tylko to, że doskonale zastępują naturalne zęby.
-
Przekonanie, że implanty wstawia się raz na zawsze nie do końca jest słuszne. Teoretycznie imitacja zęba jest niezniszczalna. W rzeczywistości jej trwałość zależy od jakości połączenia z kością, od rodzaju zastosowanego materiału oraz rozwiązań technicznych, i od tego, jak użytkownik implantu dba o higienę jamy ustnej. Wprawdzie próchnica nie zniszczy sztucznych zębów, ale zaniedbania higieniczne szybko spowodują rozwój chorób przyzębia, obniżenie linii dziąseł, redukcję kości i w konsekwencji problemy ze stabilnością wszczepu.
Zazwyczaj trwalsze są implanty wszczepiane w dolną szczękę – wynika to z sił działających na wszczepy podczas rozdrabniania pokarmu.
-
Wbrew popularnej opinii palacze również mogą stać się posiadaczami implantów. Faktem jest, że osoby nałogowo palące papierosy są w większym stopniu narażone na wystąpienie komplikacji po zabiegu wszczepiania. Wynika to z negatywnego oddziaływania nikotyny na mikrokrążenie – tkanki przyzębia i kostna są u palaczy gorzej ukrwione. Sprzyja to rozwojowi stanów zapalnych i powstawaniu problemów w czasie gojenia ran.
-
Zdrowe kości i dziąsła to warunek konieczny udanej implantacji. Osteoporoza jest przeciwwskazaniem do wszczepiania implantów. By implant prawidłowo zintegrował się z kością i dobrze się trzymał, konieczne jest posiadanie mocnych, zdrowych kości szczęk oraz tkanek przyzębia. Przed wykonaniem wszczepu trzeba wyleczyć stany zapalne dziąseł i inne schorzenia obniżające jakość tkanek otaczających ząb.
-
Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się wszczepianiu implantów – nie można im bowiem podać znieczulenia ze środkami obkurczającymi, które są konieczne do przeprowadzenia zabiegu. Wstawienie implantów można przeprowadzić po porodzie i po zakończeniu karmienia piersią.
-
Kolor naturalnych zębów nie ma znaczenia dla uzyskania estetycznego efektu końcowego z użyciem implantów. Nowoczesne korony można dobrać tak, że będą idealnie pasować do barwy naturalnych zębów pacjenta.
-
Implantów nie wstawia się przed ukończeniem 16 roku życia, ponieważ:
- w tym wieku kończy się dopiero proces rozwoju kości szczęk;
- wcześniejsze wszczepianie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów stałych i do rozwoju wad zgryzu;
- implanty, w przeciwieństwie do zębów naturalnych, w czasie używania ścierają się w minimalnym stopniu – po wielu latach mogłoby się okazać, że sztuczne korony wystają ponad linię zębów naturalnych.
Źródło: „Samo Zdrowie”