Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Będziemy mieli trzecie zęby?
  • 01-09-2009
 

 


Do tej pory określenie trzecie zęby oznaczało protezy lub implanty. Ale po doświadczeniu, które przeprowadzili japońscy naukowcy, należałoby trzecie zęby zacząć kojarzyć z naturalnym uzębieniem – odtworzonym z użyciem biotechnik.

Specjaliści z tokijskiego Uniwersytetu Nauki, Uniwersytetu Tohoku, Uniwersytetu Medycznego i firmy Organ Technologies odtworzyli brakujące zęby u dorosłych myszy. Odtworzone zęby trzonowe są mocne, właściwie ukształtowane, ukrwione i unerwione. To doświadczenie zostało uznane za ważny krok w kierunku opracowania terapii polegającej na wymianie lub regeneracji całych organów uszkodzonych w wyniku choroby lub starości. Sukces Japończyków jest tym ważniejszy, że dotyczy wyhodowania zębów trzonowych – posiadających najbardziej skomplikowaną budowę wśród całego uzębienia. „To jest dowód na to, że można z powodzeniem zastąpić skomplikowany narząd u dorosłego osobnika nowym, wyhodowanym za pomocą bioinżynierii z jednej komórki w laboratorium“ - napisali Japończycy w magazynie „PNAS“.

Zespół nie hodował trzonowców z mieszaniny komórek macierzystych i tworzących normalnie zęby w matrycach – tak jak robi się to dziś standardowo w badaniach nad odtwarzaniem tkanek. Wykonali oni dorosłym myszom wszczepy zawiązków zębowych, składające się ze specjalnie spreparowanych komórek, z których wyrastają zęby młodym osobnikom. W efekcie dorosłym myszom wyrosły zupełnie nowe zęby – podobnie jak ma to miejsce w przypadku ząbkowania u młodych osobników. Sukcesem doświadczenia jest również to, że sztucznie wyhodowane w szczękach myszy zęby zintegrowały się z otaczającymi je tkankami i właściwie pełnią przypisane im funkcje.

Nasze doświadczenia wykazały, że zmodyfikowane komórki mogą wytworzyć całkowicie zdrowe dorosłe zęby“ - piszą Japończycy.

Nowe mysie zęby wyglądają jak prawdziwe. Od swoich zupełnie naturalnych sąsiadów w szczęce różnią się jedynie kolorem – naukowcy zabarwili je bowiem na zielono fluorescencyjnym barwnikiem, by móc kontrolować wzrost i rozwój komórek tworzących nowe struktury tkankowe.


 

Dla nauki sukces Japończyków oznacza pierwszy poważny krok w kierunku udanej regeneracji całych organów o skomplikowanej budowie. Skorzystają na tym nie tylko stomatologia i protetyka, ale i inne dziedziny medycyny również.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS