Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-06-2009
Osoby starsze mają przeważnie kłopoty z chorobami przyzębia. Dziąsła i inne miękkie tkanki krwawią, są podrażnione, trawią je stany zapalne. Należy jak najszybciej podjąć leczenie tych schorzeń. Zwłoka lub zaniedbanie mogą doprowadzić do stanów patologicznych - trudnych, a czasem niemożliwych do usunięcia czy terapii. Seniorzy często odwlekają wizytę u stomatologa, lekceważąc objawy lub lecząc się na własną rękę. To duży błąd, ponieważ choroby przyzębia mogą siać spustoszenie w jamie ustnej i przyspieszać proces wypadania zębów. Nieleczone stany zapalne w przyzębiu prowadzą do obniżenia linii dziąseł, powstania patologicznych kieszonek dziąsłowych i do destrukcji tkanki kostnej w szczęce i żuchwie. Choroby przyzębia przebiegają podstępnie, przez długi czas nie dając wyraźnych objawów lub nie wywołując dyskomfortu. Zaawansowane stadia choroby wymagają często interwencji chirurga – tylko taka terapia może zapobiec dalszym niekorzystnym zmianom w zgryzie i uchronić przed groźnymi w skutkach dysfunkcjami aparatu żującego.
Jak leczyć paradontozę?
-
Stosować leki przeciwzapalne, bakteriobójcze, przepisane przez lekarza, oraz płukać jamę ustną płynami o właściwościach ściągających i odkażających.
-
Zażywać witaminy A plus E, PP i C.
-
Jeśli to konieczne, poddać się zabiegowi wycięcia kieszonek przyzębia i plastyki dziąsła, które wykona chirurg szczękowy.
-
Wzmacniać specjalnymi szynami rozchwiane zęby.
-
Stosować zabiegi fizykoterapeutyczne, zalecane przez dentystę.
Źródło: „Express Ilustrowany”