Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Leczenie ortodontyczne wymaga cierpliwości i współdziałania
  • 08-06-2009
 

 

 

Leczenie ortodontyczne wymaga cierpliwości. Nie da się w krótkim czasie wyprostować zębów i uzyskać pięknego uśmiechu. Cierpliwością, niestety, nie grzeszą szczególnie młodzi ludzie, którzy oczekują spektakularnych i szybkich efektów działania ortodonty. Tymczasem aparat ortodontyczny trzeba nosić nawet kilka lat.

- Do Studia Stomatologii Estetycznej często zgłaszają się młodzi ludzie z mniej lub bardziej nieprawidłowo ustawionymi zębami, prosząc o skorygowanie wady zgryzu za pomocą koron lub licówek. Zawsze staram się wytłumaczyć pacjentowi, że raz oszlifowane zęby są już okaleczone na zawsze i jest to bardzo brutalne działanie, szczególnie, gdy zęby są żywe, zdrowe i mocne. Leczenie ortodontyczne powinno być prowadzone przez specjalistę, który przeprowadzi pomiary i zaplanuje pracę. Wymaga również wizyt kontrolnych, ale dwa lata mijają szybko, a uzyskane długotrwałe efekty są tego warte – mówi dr. n. med. Barbara Książkiewicz-Jóźwiak ze Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie.

Często zapomina się też, że korekta wad zgryzu ma na celu nie tyle poprawę estetyki, co uzyskanie efektu leczniczego podejmowanego działania. Twarz osoby z nieprawidłowym zgryzem może być zniekształcona, ale najgorsze jest to, iż niewłaściwie ustawione zęby ścierają się i szybko niszczą. Zaczynają się też problemy z przyzębiem. Pacjenci często mają choroby dziąseł. Schorzenia te nie wykluczają podjęcia leczenia ortodontycznego, ale wymuszają współpracę z periodontologiem. Bywa też, iż podjęte leczenie wad zgryzu wspomaga leczenie schorzeń przyzębia, wynikających z nieprawidłowego ustawienia zębów.

Leczenie ortodontyczne często bywa też wstępem do działań podejmowanych przez implantologa, protetyka czy chirurga stomatologicznego. Zdarza się, iż jest skutecznym sposobem na rozwiązanie problemów wynikających z wrodzonych wad w uzębieniu mlecznym.

- Ortodonta razem z lekarzem implantologiem planują u pacjenta prawidłowe ustawienie jego własnych zębów (kierunki ich przesunięć) w łuku zębowym, a następnie w miejsca brakujących zawiązków wprowadza się implanty i wykonuje estetyczne korony protetyczne, uzyskując idealny efekt – tłumaczy dr. n. med. Barbara Książkiewicz-Jóźwiak.

Ortodonta, protetyk i implantolog współdziałają też, kiedy konieczne jest leczenie przesunięć zębów, które powstały na skutek długotrwałego istnienia luk w uzębieniu. Trzej specjaliści konsultują na początku dany przypadek i planują leczenie, które zazwyczaj zaczyna się u ortodonty, a przejmuje je protetyk lub implantolog.

Współczesna ortodoncja pozwala też na wprowadzanie do łuku zębowego (ściąganie) zatrzymanych w kości kłów, co pozwala na uniknięcie leczenia implantologicznego lub protetycznego.

Źródło: „Dziennik Polski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS