Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-06-2024
W najnowocześniejszych systemach protezowania wykorzystujących implanty dentystyczne powierzchnie wszczepów są specjalnie modyfikowane. Badacze uznali bowiem, że modyfikacje są wartościową metodą wspomagającą osteointegrację, czyli proces łączenia się tkanek jamy ustnej z materią implantu. Ponadto modyfikacje powierzchni implantów ułatwiają współpracę między komórkami i płynami biologicznymi, a to z kolei przyspiesza regenerację kości wokół wszczepu.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod modyfikacji powierzchni implantów dentystycznych jest tworzenie w niej mikroporów. Ułatwiają one zakotwiczanie się komórek przyzębia w materiale implantu, co z kolei służy odtwarzaniu tkanki kostnej wokół obszaru, w którym osadzony został wszczep.
Powierzchnie implantu mogą być również piaskowane bądź wytrawiane kwasem, albo też pokrywane powłoką o działaniu antybakteryjnym (wykorzystuje się do tego antybiotyki) czy zawierającą jony metali (cynku, srebra, miedzi) – dzięki temu zapobiega się rozwojowi periimplantitis, czyli stanu zapalnego tkanek wokół implantów i zagrożeniu niepowodzenia protezowania.