Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-06-2024
Mikroflora jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w powstaniu i w postępie zaburzeń ogólnoustrojowych, szczególnie związanych z wiekiem i u osób starszych. Zaburzenia mikrobiomu jamy ustnej mogą być przyczyną patologii w układach: sercowo-naczyniowym, oddechowym, nerwowym, hormonalnym i rozrodczym.
W badaniach wykryto, że liczne szczepy bakterii żyjących w jamie ustnej mogą zasiedlać również obszary blaszek miażdżycowych, przy czym są to bakterie wyjątkowo groźne dla zdrowia przyzębia. Powodują one stany zapalne dziąseł i tkanek przyzębia, a także mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów złośliwych jamy ustnej. Przewlekłe zapalenie przyzębia wywiera z kolei bardzo negatywny wpływ na cały organizm człowieka.
Warto wiedzieć, że istnieją różnice w mikrobiomie jamy ustnej u osób prowadzących zdrowy styl życia i u osób nadużywających alkoholu, palących tytoń, niedbających o właściwą higienę jamy ustnej. Również noszenie protez, a także nieodpowiednia dieta mają wpływ na skład mikrobiomu jamy ustnej, a przez to – na zdrowie tego obszaru i całego organizmu.