Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-04-2024
Choroby przyzębia w czasie ciąży stanowią wyjątkowe wyzwanie zdrowotne zarówno dla przyszłych matek, jak i podmiotów świadczących opiekę medyczną. Wyniki badań naukowych sugerują powiązania między nieleczonymi chorobami przyzębia a powikłaniami takimi, jak przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa płodu i stan przedrzucawkowy.
Coraz więcej wiemy o potencjalnym wpływie tej korelacji nie tylko na dobrostan matki, ale także na rozwijający się płód, a także coraz lepiej rozumiemy, że poznanie szczegółów dotyczących chorób przyzębia u kobiet w ciąży oraz wdrożenie skutecznych środków terapeutycznych i profilaktycznych ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia przyszłej matki, jak i dziecka.
Należy pamiętać, że choroby przyzębia to szereg schorzeń wpływających na struktury podporowe zębów, przede wszystkim dziąseł i kości.
Zapalenie dziąseł, czyli łagodna postać choroby przyzębia, charakteryzuje się stanem zapalnym w tkance dziąsłowej. Występuje powszechnie wśród kobiet w ciąży ze względu na zachodzące w ich ciałach zmiany hormonalne, które zwiększają podatność na ataki bakterii bytujących w jamie ustnej. Nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia. To już poważniejsza choroba, w której dochodzi do utraty tkanki łącznej i kości wokół zębów. Skutkiem tego może być wypadanie całkowicie zdrowych zębów.