Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-03-2024
Cynk to bardzo ważny pierwiastek śladowy, którego aż około 30% występuje w kościach. Bierze on udział w aktywacji różnych enzymów i białek, przyczynia się do wchłaniania witamin A, E, kwasu foliowego, a jego niski poziom może wiązać się ze zwiększoną podatnością na rozwój infekcji i chorób zwyrodnieniowych.
W jamie ustnej cynk występuje w różnych miejscach – w ślinie, płytce następnej, w twardych tkankach zębów. Jego odkładanie w tych ostatnich następuje głównie przed wyrżnięciem się zębów. Cynk jest też bardzo ważny dla utrzymania zdrowia przyzębia z uwagi na jego miejscowy i immunologiczny wpływ na tkanki miękkie jamy ustnej.
Ponieważ pierwiastek ten wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, wykorzystywany jest w płynach do płukania jamy ustnej; dodatkowo niweluje on nieświeży oddech. Używany jest też jako składnik biomateriałów stomatologicznych i ortodontycznych, gdyż pobudza tkanki do regeneracji. Wykazano również, że pierwiastek ten zmniejsza tempo demineralizacji szkliwa, a w wielu badaniach dowiedziono, że jest skuteczny w leczeniu powszechnych problemów zdrowotnych jamy ustnej, takich jak próchnica, zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia.