Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-02-2024
Szacuje się, że na kserostomię, czyli suchość w jamie ustnej, cierpi około 40% osób w wieku powyżej 55 lat. Z tego powodu świadomość zagrożeń dla zdrowia wynikających z tej przypadłości, a także wiedza, jak sobie radzić z suchością jamy ustnej, potrzebne są sporej części społeczeństwa – szczególnie osobom starszym i przyjmującym leki, gdyż ta właśnie część populacji najbardziej narażona jest na występowanie suchości w jamie ustnej.
Kserostomia wynika z niedostatku śliny i/lub zmiany właściwości śliny. Może ona stanowić przewlekły problem, który będzie wpływał na wiele aspektów funkcjonowania osoby dotkniętej suchością jamy ustnej – od mowy poprzez żucie i połykanie, a także zwiększenie ryzyka próchnicy i stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.
Kserostomia może powodować bardzo dokuczliwe dolegliwości fizyczne i dyskomfort, ale również negatywnie przekłada na samopoczucie psychiczne.
Ponieważ często powodowana jest przez leki, także te, które wykorzystuje się w leczeniu problemów psychicznych, a sama z siebie może doprowadzać do pogorszenia samopoczucia psychicznego, dlatego zawsze suchość w jamie ustnej wymaga konsultacji ze stomatologiem i podjęcia leczenia.